Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie 2021

Już 9 września 2021 r. w Ilonn Hotel w Poznaniu odbędzie się druga edycja konkursu kulinarnego „Mistrzostwa Polski w Dziczyźnie – Memoriał Mariana Tarnawskiego 2021”.

6aw

To wyjątkowe wydarzenie zapisało się już na dobre w kalendarzu polskiej gastronomii. Dlatego szefowie kuchni chętnie podejmują rękawicę by zmierzyć się z zadaniem konkursowym, które wbrew pozorom nie jest takie proste.

W tym roku organizatorzy jako tematy przewodnie wybrali dwa różne gatunki mięsa. Pierwsze to królik, którego należy użyć do przygotowania zupy zaś danie główne trzeba wykonać na bazie łopatki jelenia. Na skomponowanie obu dań każdego w 10 porcjach uczestnicy będą mieli 120 minut.

Wydarzenie zaplanowano bez udziału publiczności, ale będzie transmitowane na żywo.

Pierwsza edycja Mistrzostw odbyła się w marcu 2019 r. w Pałacu w Orli na Ziemi Krotoszyńskiej. Zadaniem uczestników było wówczas przygotowanie przystawki z combra królika z kością i dania głównego z combra sarny z kością.

Mistrzami Polski w Dziczyźnie 2019 zostali Tomasz Kasperlik i Piotr Mazur z restauracji Halka w hotelu Aries w Zakopanem.