Mistrzowska impreza - mistrzowska kuchnia

Hotel Anders w Starych Jabłonkach na Mazurach zorganizował Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej Mazury 2013 – najwyższe rangą, po Igrzyskach Olimpijskich, zawody w tej dyscyplinie sportu na naszym globie. Jak to się stało, że do grona dotychczasowych stolic zawodów, tj. Los Angeles, Marsylii, Klagenfurtu, Rio de Janeiro, Berlin, Gstaad, Stavanger i Rzymu dołączyły Stare Jabłonki – mała, na co dzień spokojna mazurska wieś? Wszystko to za sprawą Hotelu Anders, który środowisku siatkarskiemu znany jest od dawna – to tu od 10 lat rozgrywane są prestiżowe międzynarodowe zawody siatkówki plażowej z cyklu World Tour, na których grają najlepsze pary siatkarskie na świecie.

Stadion główny 1Stadion główny

Gdyby nie zaangażowanie Hotelu Anders – Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej w Polsce z pewnością by nie było. Pasja ludzi, miłość do siatkówki, wieloletnie doświadczenie w organizacji międzynarodowych zawodów, doskonała infrastruktura oraz przepiękne położenie, ukochane przez zawodników z całego świata – wszystko to zaowocowało przyznaniem Hotelowi Anders tytułu organizatora i gospodarza Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej Mazury 2013.

Mimo, że Mistrzostwa Świata już za nami, wśród członków załogi Hotelu Anders emocje jeszcze nie opadły. Nic dziwnego – w organizację Mistrzostw zaangażowany był cały zespół hotelu. Co więcej – to właśnie Ci ludzie te Mistrzostwa zorganizowali. Nie było żadnej zewnętrznej agencji eventowej – organizatorem Mistrzostw był Hotel Anders w Starych Jabłonkach z załogą, która na co dzień organizuje i obsługuje wydarzenia (konferencje, szkolenia, imprezy integracyjne, spotkania biznesowe), które odbywają się w hotelu. Jak się przekonaliśmy na Mazurach nie ma rzeczy niemożliwych.

Pływające po jeziorze boisko – tego jeszcze nie było.

Restauracja MOLO Pomysł budowy boiska na wodzie zrodził się w 2009 roku podczas obecności Tomasza Dowgiałło, dyrektora  Mistrzostw Świata w Siatkówce Plażowej Mazury 2013 (na co dzień dyrektora generalnego Hotelu Anders w Starych Jabłonkach) na Mistrzostwach Świata w Stavanger. 

- Norwegowie podobny mecz pokazowy chcieli zorganizować na klifie, z których przecież słyną. To doskonała promocja walorów kraju. Wtedy właśnie pomyślałem, że może jeśli kiedyś to ja będę organizował mistrzostwa świata, to też musimy zrobić coś specjalnego. Organizację światowego czempionatu dostaliśmy, a skoro mieszkamy na Mazurach, czyli
w Krainie Tysiąca Jezior, to dlaczego by nie zrobić meczu na wodzie? Nie była to inicjatywa łatwa do realizacji, ale w Hotelu Anders nie ma rzeczy niemożliwych (uśmiech). Myśleliśmy
o pontonach wojskowych, jednak to raczej by nie wypaliło. Dowiedzieliśmy się o najnowszej technologii, czyli betonowych pomostach. Przyznam, że długo traktowałem to wszystko w kontekście marzenia, a naprawdę sporo głów musiało namęczyć się, jak znaleźć rozwiązanie w sprawie budowy, montażu słupków, band i wysypania piasku.

Na boisku na wodzie odbywały się mecze pokazowe, natomiast w ostatnich dniach Mistrzostw przekształciło się ono w spektakularną Restaurację MOLO, na którą Gości dowożono specjalnymi łodziami.

Nie będzie nas – będzie Las… Mistrzów

Podczas Mistrzostw nie mogło zabraknąć promocji regionu, nie mogła również nie ujawnić się proekologicznaMirosław Przedpełski i Andrzej Dowgiałło sadzą Las Mistrzów natura Hotelu Anders. Mazury Zachodnie to kraina pachnących, zielonych lasów i czystych, błękitnych jezior. Rezerwaty przyrody, lasy i jeziora oraz sielska atmosfera mazurskich wsi przyciągnęła do Starych Jabłonek tysiące kibiców, spragnionych nie tylko sportowych emocji, ale także wypoczynku w samym sercu natury, z dala od codzienności. Nie mogli trafić lepiej. Organizatorzy natomiast nie mogli o przyrodzie zapomnieć.

Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej były nie tylko okazją do oglądania zmagań najlepszych zawodników na świecie. W Nadleśnictwie Stare Jabłonki kilkunastu zawodników oraz oficjeli zasadziło „Las Mistrzów”. Posadzone w towarzystwie leśników dęby przez wieki będą przypominać o największym sportowym wydarzeniu lata 2013. Daniel Błaszkiewicz, dyrektor operacyjny Mistrzostw (na co dzień dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Hotelu Anders) o pomyśle zasadzenia lasu:  
- Las Mistrzów to odzwierciedlenie proekologicznej, „naturalnej” filozofii Hotelu Anders
w Starych Jabłonkach. Przyroda to nasz największy skarb – dbamy o środowisko naturalne
i promujemy je, kierując się hasłem „Naturalnie na Mazurach”. Symbolem proekologicznej natury Hotelu Anders jest sosna – drzewo, które rośnie w hallu, łączącym nową część Hotelu z jego częścią zabytkową. Drzewo nie zostało “stracone”, mimo, że stało na drodze budowy. Do dziś cieszy Gości swoim zapachem i szumem igieł. Obrosło nie tylko mchem, ale i legendą – wystarczy przytulić sosnę, aby nabrać siły i energii. Taki też jest nasz hotel – pozwala wypocząć i dodaje energii.

Unikatowość monumentalnych i magicznych Lasów Taborskich, które otaczają Stare Jabłonki dostrzegli również zawodnicy, którzy przyjechali na Mistrzostwa z całego świata.

- Nigdzie na świecie nie graliśmy wśród tak pięknych lasów, jak w Polsce. Mazury to miejsce unikalne – powiedział Emanuel Rego, 40-letni Brazylijczyk – legenda siatkówki plażowej, ubiegłoroczny mistrz świata, mistrz olimpijski z Aten i wicemistrz z Londynu. Emanuel Rego to jeden z ośmiu siatkarzy, którzy 4. lipca 2013 posadzili „Las Mistrzów” na terenie Nadleśnictwa Stare Jabłonki.Zawodników wspierali siatkarscy oficjale: Vincente Araujo, wiceprezydent Światowej Federacji Piłki Siatkowej, Mirosław Przedpełski, prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, i Andrzej Dowgiałło, promotor Turnieju Mistrzostw.

Mistrzowska kuchnia Mistrzostw

1002867_10151774667267743_740121735_n 995723_10151751768572743_1101018168_n 993614_10151747090927743_1120349030_n 969152_10151751772747743_1012498525_n 

Jak co roku na zawodach Pucharu Świata, tak i na tegorocznych Mistrzostwach Świata nie zabrakło, legendarnej wręcz, Restauracji Mistrzów by Kenwood De'Longhi, serwującej wykwintne dania kuchni polskiej. Restauracja Mistrzów to inicjatywa charyzmatycznego szefa kuchni Hotelu Anders w Starych Jabłonkach, Dariusza Strucińskiego, który już od kilku lat zaprasza do Starych Jabłonek największe sławy polskiej gastronomii. Restauracja Mistrzów stała się marką samą w sobie, a zaproszeni do jej współtworzenia szefowie kuchni co roku przygotowują w Starych Jabłonkach potrawy, o których potem krążą legendy. Od wielu już lat Restaurację obejmują mecenatem firmy Kenwood i De'Longhi. O całkowite wyposażenie w zastawę stołową od najmniejszego widelczyka po wspaniałe, efektowne wyposażenie bufetów od kilku lat dba Gastro-Magic Service – niezawodny partner przy organizacji imprez na najwyższym światowym poziomie.

1000093_10151747091132743_1066671188_n 67814_10151749557852743_155666556_n 1002389_10151751773182743_1078734716_n  1069261_10151774667617743_829190559_n

Serwis kelnerski – wolontariuszy – przeszkolił i poprowadził Pieter Oosthuisen – dyrektor gastronomii Hotelu Anders w Starych Jabłonkach, który przed zacumowaniem nad Szelągiem Małym pełnił funkcje menedżerskie, m.in. w hotelach w Londynie oraz na liniowcach Royal Caribbean Cruise. W Restauracji Mistrzów oprócz Dariusza Strucińskiego gotowali: Jarosław Uściński (właściciel i szef kuchni Restauracji MOONSFERA w Warszawie), Michał Pomaski (Gastro-Magic Service), Karol Okrasa i  Łukasz Pielak (szef kuchni i zastępca szefa kuchni Restauracji Platter, w Hotelu InterContinental w Warszawie), Grzegorz Labuda(szef kuchni w Hotelu Grand Hotel Tiffi w Iławie), Marek Widomski (założyciel Instytutu Kulinarnego w Krakowie) i Tomasz Dziura (szef kuchni w Hotelu Galaxy w Krakowie).  

1q