Mistrzowskie smaki restauracji Hotelu Grand Sal

Polędwica jagnięca w kruchej otulinie z galaretką z sera feta i smażonym orzo w wykonaniu zastępcy szefa kuchni Hotelu Grand Sal Michała Kuduk oczarowała międzynarodowe jury VIII Festiwalu Kuchni Greckiej. Profesjonalizm i umiejętności kucharza wzbudziły podziw nie tylko widzów ale również jurorów którzy przyznali potrawie zaszczytne trzecie miejsce. Impreza odbyła się 20 marca 2013 roku w Warszawie w ramach corocznych Międzynarodowych Targów Gastronomicznych EuroGastro. W szranki konkursu stanęło 12 doskonałych kucharzy. Wciągu 60 minut musieli oni przygotować, danie inspirowane kuchnią grecką. Temat przewodni stanowiła polędwiczka jagnięca.

Gdzie szukał Pan inspiracji dla swojego konkursowego dania?

kopalnia-soli-wieliczka-blog-szef-kuchni-poleca-kuduk-galeria-08042013_10 - Tworząc potrawę pomyślałem o pięknym greckim popołudniu, pełnym słońca, niezwykłych zapachów i kieliszku dobrego greckiego wina.

Czy 60 minut to wystarczający czas dla mistrza kuchni do przygotowania wyrafinowanej potrawy?

- Nie! Prawie nikt z uczestników nie zmieścił się w czasie. Każdy z nas miał kilku minutowe opóźnienie. Ja spóźniłem się minutę! Straciłem przez to 5 punktów z oceny ogólnej. Byli jednak tacy, którzy spóźnili się aż kwadrans.

Czy kuchenna rywalizacja stresuje?

- Z tego, co słyszę od obserwatorów to technicznie jestem doskonale przygotowany, ale ręce mi się trzęsą jak galareta. Ostatnie elementy dekoracyjne układam pensetą i często mam wrażenie, że ta penseta mi wypadnie- na szczęście tak się jeszcze nie zdarzyło! Adrenalina jest ogromna, szczególnie na końcu zmagań, kiedy wiadomo, że zostało niewiele czasu!

Jak przygotowuje się Pan do konkursów?

- Zazwyczaj na miesiąc przed konkursem wiadomo, z jakich bazowych produktów będziemy tworzyć nasze kulinarne dzieła, reszta to kwestia wyobraźni i wysublimowanego podniebienia. Próbuję różnych potraw, degustuje, odnajduję smaki, szukam inspiracji wizualnych i nie tylko do wykreowania potrawy. Zazwyczaj końcowy pomysł przychodzi w ostatniej chwili. Pomysł mojej polędwiczki dopracowywałem jeszcze w czasie trwania konkursu. Ale jak się okazało wyszło całkiem nieźle!

Pana ulubione danie?

- Nie mam ulubionego dania. Zawodowo lubię eksperymentować, tworzyć coś nowego. Prywatnie uwielbiam zupy mojej mamy. Są doskonałe!

Kuchnia, która Pana szczególnie inspiruje?

- Kuchnia fusion różnych krajów. Szczególnie francuska i hiszpańska.

Co szczególnie ceni Pan w kuchni greckiej?

- Prostotę. Sam tworzę kuchnię fusion, wyciągam z kuchni danego regionu, kraju to, co najciekawsze, najcenniejsze i tworzę wariacje na ten temat.

 

Co warto z kuchni greckiej wprowadzić do naszego codziennego polskiego menu?

- Na pewno używanie, na co dzień dużej ilości świeżych warzyw i ziół. Przygotowanych w prosty sposób pod każdą postacią. A do tego, jako dodatek tworzący perfekcyjną całość doskonałe wino greckie