NOMA I MAAEMO Z TRZEMA GWIAZDKAMI!

Inspektorzy Michelin przyznali 21 nowych gwiazdek lokalom w Skandynawii. Najwyższe wyróżnienie w skandynawskiej edycji przewodnika po raz pierwszy otrzymały kopenhaska Noma oraz restauracja Maaemo z Oslo.

Przewodnik „Michelin Nordic Countries 2020-2021” obejmujący Danię, Finlandię, Islandię, Norwegię i Szwecję został zaprezentowany 13 września podczas gali w Stavanger w Norwegii. Tegoroczne wydanie odnotowuje dwie nowe trzygwiazdkowe restauracje, jedną nową dwugwiazdkową i dziewięć nowych jednogwiazdkowych.

Do niewątpliwie największych zwycięzców tego rozdania należą kopenhaska Noma oraz Maaemo z Oslo. Oba lokale pierwszy raz sięgnęły po najwyższe możliwe wyróżnienie przewodnika.

Restauracja Noma to najbardziej znana skandynawska restauracja na świecie. Jej szefem kuchni i twórcą jest Rene Redzepi. Noma musiała czekać na trzecią gwiazdkę aż 13 lat. W tym czasie była pięciokrotnie wyróżniona m.in. tytułem najlepszej restauracji na świecie w przewodniku The World's 50 Best Restaurants. W między czasie restauracja zmieniła swoją lokalizację. Zdążyła także na pewien czas zawiesić funkcjonowanie, w czasie pandemii, a nawet funkcjonować przez pewien czas jako bar z burgerami.

Dwoma gwiazdkami przewodnik wyróżnił natomiast  Kong Hans Kælder w Kopenhadze. W przewodniku znalazło się także miejsce dla dziewięciu restauracji nagrodzonych po raz pierwszy jedną gwiazdką: Aira ze Sztokholmu, Project z Goteborga, ÄNG z Tvååker (restauracja otrzymała także zieloną gwiazdkę), oraz Hotell Borgholm z wyspy Öland.

Do kulinarnego gwiazdozbioru trafiły pierwszy raz także Finnjävel Salonki z Helsinek oraz  duńskie restauracje The Samuel (Kopenhaga), Substans (Aarhus), LYST (Vejle) i Syttende (Sonderborg).