NOWE MIEJSCA NA LIŚCIE POLAND 100 BEST RESTAURANTS 2018 – CZĘŚĆ 3

Enoteka Pergamin - Grodzka 39, Kraków

www.enotekapergamin.pl

1

Restauracja usytuowana jest w szczególnym miejscu, na Trakcie Królewskim, przy Rynku Głównym  Krakowie, w zabytkowej kamienicy, gdzie niegdyś żył i pracował Wit Stwosz, twórca ołtarza Mariackiego w Krakowie. Pomimo, że Enoteka Pergamin to nie pracownia rzeźbiarstwa czy malarstwa to jednak i w niej znajdują się artyści, którzy poprzez swoją miłość do jedzenia tworzą swoje niepowtarzalne potrawy. W pieczołowicie skomponowanym przez szefa kuchni Mateusza Guzika menu królują zarówno wykwintne dania, jak i starannie dobrane wina z całego świata.

Pink Lobster - Żurawia 6/12 , Warszawa

www.pinklobster.pl

2

Właściciel i szef kuchni Jarek Walczyk stworzył menu pełne ciekawych połączeń, w oparciu o sezonowe produkty najwyższej jakości. Prawdziwa i rzetelna kuchnia premium. Równie ważną rolę pełni bar, wyeksponowany przy wejściu do restauracji. Szeroka selekcja win, trunki z najwyższej półki, domowe nalewki, alternatywnie parzone kawy i herbaty. Jasne, widne wnętrze sprzyja delektowaniu się potrawami o każdej porze dnia. A wieczór, to już prawdziwy Walczyk smaków…

Restauracja Arté - Sułkowskiego 4 A-C, Kołobrzeg

www.diunehotel.pl

3

Odwiedzając kołobrzeską restaurację Arté możesz wybrać się w kulinarną podróż po wykwintnej krainie smaków, w której przewodnikiem jest szef kuchni Rafał Durka. Utalentowany szef kuchni zmienia kartę 2 razy w roku i niezmiennie zaskakuje nową paletą kulinarnych barw. Niezmienną pozycją w ofercie jest rosół z gęsi długo gotowany. To znakomite tradycyjne danie z wyjątkowymi pierożkami, faszerowanymi pieczoną i gotowaną gęsiną, odpowiednio przyprawione tradycyjnymi ziołami kuchni polskiej. Doskonałym uatrakcyjnianiem oferty kulinarnej jest własny miód z pasiek znajdujących się na dachu Diune Hotel***** & Resort , który jest wykorzystywany do dań serwowanych w restauracjach.

Restauracja Belle Epoque - Dworska 1, Zgłobice

www.belle-epoque.pl

4

Restauracja mieści się w zabytkowym XIX wiecznym dworze o bogatej historii, położonym w parku na przedmieściach Tarnowa. Szef kuchni Kamil Pucharski proponuje dania inspirowane kuchnią dworską z wykorzystaniem nowoczesnych trendów kulinarnych. Duży nacisk kładzie na lokalność produktów. Karta win ułożona jest pod kątem lokalnych winnic polskich, ale także z terenów byłego Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Śląska Prohibicja - Krawczyka 1, Katowice

www.slaskaprohibicja.pl

5

Wyborne potrawy przyrządzane są wyłącznie w oparciu o lokalne, naturalne i świeże produkty. Goście mają dostęp do spiżarni, która przepełniona jest przygotowywanymi na miejscu konfiturami, powidłami oraz innymi przetworami wykorzystywanymi później do przygotowywania potraw. Szefem kuchni jest Magdalena Nowaczewska zwyciężczyni 5 edycji programu Master Chef stacji TVN. Autorka książki kulinarnej „Z miłości do gotowania”, zakochana w kuchni śląskiej, która jest podstawą menu Śląskiej Prohibicji.

Restauracja SmaQ Food & Wine - Wojewódzka 12, Katowice

www.qhotels.pl/katowice-plus

6

Restauracja SmaQ Food & Wine, znajduje się w Hotelu Q Plus Katowice. Wszystkie potrawy przygotowane są z produktów najwyższej jakość. Szef kuchni - Arkadiusz Gawron, proponuje bogate menu, w którym znaleźć można między innymi potrawy typowe dla tradycyjnej kuchni śląskiej. Okresowo dostępne są także wkładki sezonowe, które nawiązują do aktualnych trendów kulinarnych. Całość propozycji uzupełnia mini karta stworzona specjalnie z myślą o dzieciach.