NOWE MIEJSCA NA LIŚCIE POLAND 100 BEST RESTAURANTS 2018 – CZĘŚĆ 4

Restauracja ProVita - Tadeusza Kościuszki 17, Kołobrzeg

www.hotelprovita.pl/gastronomia/

page 2

Zespół restauracji ProVita kierowany przez szefa kuchni Piotra Buryło ma bezkompromisowe podejście do gotowania. Wiele półproduktów, z których korzystają jest produkcji własnej. Ich potrawy to autorskie/własne interpretacje klasycznej kuchni z całego świata. Dania są dokładnie przemyślane i skomponowane, tworząc spójną całość. W karcie dań znajdują się zarówno dania mięsne, jak i propozycje dla alergików, wegetarian i wegan.

Restauracja Szklarnia - Gołkowice Dolne 257, 33-388 Gołkowice Dolne

www.restauracja-szklarnia.pl

page3

"SZKLARNIA" jest nowo powstałą restauracją, położoną w malowniczej scenerii pasma Beskidu Sądeckiego. Szef kuchni Paweł Zygmunt stawia na profesjonalizm w każdym detalu, dania są przygotowane z najwyższej jakości świeżych produktów. Inspiracją do tworzenia dań a`la carte jest pora roku oraz dostępność produktu, dlatego karta jest krótka oraz często zmieniana.

Restauracja Oyster - Aleja Baltic Park Molo 2, Świnoujście

www.radissonblu.com/en/resort-swinoujscie/restaurants

page 4

Restauracja Oyster mieści się w nowo otwartym Radisson Blu Resort w Świnoujściu. Dania inspirowane kuchnią polską i międzynarodową z wykorzystaniem najnowszych trendów zmieniają się w zależności od sezonu. Potrawy są przygotowywane na bazie wyselekcjonowanych produktów pochodzących od lokalnych dostawców. W menu można znaleźć prawdziwe kulinarne bestsellery jak: tatar z tuńczyka czy zdekonstruowane tiramisu z kawiorem z Amaretto. Sous Chef Krzysztof Kucharczyk zaprasza swoich gości na swoisty spektakl. Każdy posiłek serwowany przez niego wiąże się z celebracją – jest małym, kulinarnym świętem.

Restaurant & Bar Cristal - Lipowa 3/5, Białystok

www.hotelcristal.com.pl/restauracja

page 5

Restaurant & Bar Cristal to precyzyjne połączenie smaków kuchni regionalnej i europejskiej, jak również wybór najwyższej jakości produktów. Szefem kuchni restauracji jest Łukasz Rakowski. Fascynują go produkty lokalne i tradycyjne, powszechnie znane, ale również te już zapomniane. Tradycja kulinarna od pokoleń kultywowana w jego rodzinie, sprawiła, że produkty regionalne to podstawa wszystkich jego dań i projektów. Podlasie, z którego pochodzi, jest dla niego prawdziwą skarbnicą smaków i aromatów.

Karczma Młyńska - Wyspa Słodowa 10, Wrocław

www.hotel-tumski.com.pl/karczma-mlynska

page 6

Karczma Młyńska to tradycyjna kuchnia Dolnego Śląska i obowiązkowy przystanek dla wszystkich smakoszy na Szlaku Kulinarnym Smaków Dolnego Śląska i Europejskim Szlaku Dziedzictwa Kulinarnego. Szef Kuchni – Mariusz Kucharczak – to wybitny specjalista w tradycyjnej kuchni polskiej. W przygotowywanych daniach stawia na regionalne produkty od lokalnych dostawców. To właśnie tutaj możecie skosztować dań z nutą historii i tradycji w nowym wydaniu.

Restauracja Pak Choi - Morska 4, 81-764 Sopot

www.restauracjapakchoi.pl

page 1

Restauracja Pak Choi to małe klimatyczne miejsce zlokalizowane w pobliżu głównego sopockiego deptaka. Szef kuchni Yang Junpeng swoimi smakami zabiera gości w dalekie zakątki kuchni Azjatyckiej. Bezpośredni dostęp do kucharzy i możliwość oglądania pracy w kuchni przez gości bardzo często tworzy niesamowite przedstawienia, w których biorą udział całe rodziny. Warzywa, mięso i owoce morza wyłożone są na specjalnej ladzie chłodniczej, z której goście poprzez wybór produktów komponują swoje własne dania i określają stopień ostrości.