Najlepszą restaurację w Polsce poznamy w sobotę.

25 października poznamy najlepszą restaurację w Polsce w 2014 roku. IV edycja Poland 100 Best Restaurants jest pod każdym względem rekordowa.

Konkurs i zarazem przewodnik po najlepszych restauracjach w Polsce to prestiżowy, pierwszy i jedyny w skali kraju projekt o takim zasięgu i formule. Restauracje są bowiem w głównej mierze oceniane przez konsumentów dzięki temu ocena jest bardziej obiektywna i wiarygodna niż recenzja jednego lub garstki krytyków kulinarnych. Na ocenę i końcowy wynik składają się: ocena restauracji przeprowadzona przez ankieterów wśród klientów odwiedzających daną restaurację, ocena poprzez stronę internetową Akcji, głosowanie SMS, głosowanie poprzez Facebook oraz ocena inspektorów przeprowadzona podczas badania Mystery Shopping.

Czas na liczby:
712 - restauracji zostało nominowanych do listy Poland 100 Best Restaurants 2014
1500 - restauracji zostało odwiedzonych przez inspektorów
18 246 – ankiet zostało nadesłanych i dostarczonych przez ankieterów z oceną restauracji
15 879 - SMS wysłali fani dobrej kuchni
13 379 - głosów fani oddali na Facebooku na swoje ulubione restauracje

W tegorocznej edycji przyznane zostaną nagrody specjalne m.in. poznamy szefa kuchni roku, osobowość kulinarną roku, najlepsze programy kulinarne roku. Nagrodzone zostaną najlepsze restauracje i karczmy w Polsce oraz poznamy tą jedyną najlepszą restaurację w Polsce.
Nagrody dla restauracji i karczm będą przyznawane w trzech grupach : AWARD OF EXCELLENCE – jeden widelec, BEST OF AWARD OF EXCELLENCE – 2 widelce oraz GRAND AWARD – 3 widelce.
Miejsce restauracji w grupie ustalane jest na zasadzie – 75% oceny konsumentów – ankiety, głosowania, 25% oceny inspektorów.

Zaraz po uroczystym rozdaniu nagród, goście będą się rozkoszować potrawami przygotowanymi przez szefa kuchni restauracji Strefa Jarosława Walczyka laureata ubiegłorocznej edycji w kategorii specjalnej: Kreowanie polskich przepisów w nowej odsłonie. W menu między innymi łosoś marynowany w soi i imbirze z jabłkiem marynowanym w pędach sosny, carpaccio z ośmiornicy z dresingiem pietruszkowym i warzywami sous vide, ceviche z dorady z awokado, zupa Tom Ka Kai, pieczony rostbef wołowy podwędzany w trawie żubrowej z sosem z kiszonych ogórków, rydze z grasicą i ślimakami w śmietanie i rozmarynie z jałowcem.

 

PATRONAT HONOROWY

logo_ksk_male

 

 5-osskic_logo

 

PARNERZY

unnamed

winne pola

 

 3

4

 

5

6

 

logo ambasador z R

7

8

9

 

PARTNERZY MADIALNI:

10

11

12

13

14