Nie żyje Piotr Bikont - dziennikarz i krytyk kulinarny

Zmarł Piotr Bikont, krytyk kulinarny, dziennikarz i publicysta, znany m.in. jako współtwórca Europy na Widelcu, festiwalu europejskiej kuchni organizowanym we Wrocławiu. Krytyk, który stworzył duet z Robertem Makłowiczem dał się poznać jako smakosz dolnośląskiej kuchni. Zginął wczoraj wieczorem w wypadku samochodowym, miał 62 lata.

Bikont urodził się w 1955 roku w Poznaniu. W PRL był działaczem opozycji. W latach 70. rozpoczął pracę w KSS "KOR". Współpracował z kwartalnikiem "Puls" i łódzką "Solidarnością z Gdańskiem". W stanie wojennym był internowany.

W latach 90. nakręcił też kilka filmów dokumentalnych, m.in. "Żnin - Paryż - Wenecja, czyli sceny z życia prowincji" (1992-1993), "Włodzimierz Borowski" (1994), "Praffdata" (1995), "Z Czeczotem przez niebo i piekło" (1999), "Stół bez kantów" (1999).

Piotr Bikont znany był też jako recenzent kulinarny. Z Robertem Makłowiczem stworzył duet publicystów kulinarnych, publikujący we "Wprost" (w latach 2002-2005), a następnie w "Newsweek Polska" (od 2005). Razem z Makłowiczem wydał książki: "Listy pieczętowane sosem, czyli gdzie karmią najlepiej w Polsce. Przewodnik" (2001), "Dialogi języka z podniebieniem" (2003), "Stół z niepowyłamywanymi nogami" (2007), a samodzielnie: "Polska na widelcu" (2005), "Polska. Nawigator kulinarny" (2007), "Kuchnia żydowska według Balbiny Przepiórko"

Za swoją działalność na rzecz propagowania kulinariów w Polsce odsłonił tabliczkę w Alei Gwiazd Sztuki Kulinarnej w Ostrzeszowie.

Brać kucharska szczególnie zapamięta Pana Piotra z licznych festiwali kulinarnych Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu, Festiwalu Smaku w Grucznie czy Europie na Widelcu we Wrocławiu.

W 2008 r. został odznaczony za działalność opozycyjną Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Cześć Jego Pamięci!