Nowe miejsca na liście Poland 100 Best Restaurants 2018 – część 1

MORSKIE OPOWIEŚCI - Nadmorska 1, 76-107 Jarosławiec

www.morskieopowiesci.com

page1

Szef kuchni, Piotr Łosiński  zaprasza na rejs przez najbardziej wyszukane smaki Pomorza. Od zupy rybnej wg przepisu z 1743 r. przez doskonale przygotowane owoce morza aż po wyszukane, sezonowane mięsa. Menu jest krótkie, ale często zmieniane, oparte wyłącznie na świeżych, sezonowych produktach w większości pochodzących z regionu nadmorskiego. Dla tych, którzy chcieliby odbyć pełny rejs przez najlepsze smaki Pomorza szef kuchni przygotował autorskie menu degustacyjne składające się z 4, 7 lub 9 Opowieści.

FILIPA 18 FOOD WINE ART. – Świętego Filipa 18, 31-150 Kraków

www.filipa18.com

page2

Szef kuchni, Marcin Sołtys wyszukuje najlepsze regionalne produkty sezonowe ze Starego Kleparza,  najstarszego działającego nieprzerwanie targowiska Krakowa, tworząc bogate menu. Zawsze znajdzie się w nim element teatru, ale zabawa kuchnią nie odwraca uwagi od smaku wyśmienitych potraw.

CHŁODNA 15 BY WILAMOWSKI – Chłodna 15, 00-891 Warszawa

www.chlodna15.pl

page3

Chłodna 15 by Wilamowski wprowadza w świat wyszukanych smaków kuchni francuskiej, a te tradycyjne przedstawia w nowej odsłonie. Szef kuchni Arkadiusz Wilamowski opracował autorskie, innowacyjne menu oparte na kulinarnym dziedzictwie Francji z polskimi akcentami. Wilamowski korzysta wyłącznie z produktów najwyższej jakości, wiele z nich pochodzi z hodowli biodynamicznych we Francji, jak i w Polsce. Zdaniem szefa kuchni, polskie warzywa są często lepsze od tych, które możemy znaleźć we Francji. Miejsce słynie również z unikalnych sosów serwowanych do większości potraw.

BISTRO SZARLOTTA - Świętosławska 12, 61-840 Poznań

www.szarlotta.pl

page4

Bistro Szarlotta to lokal prowadzony przez ludzi z pasją, którzy pragną stworzyć miejsce łączące miejski szyk z atmosferą pełną ciepła. Kombinacja smacznej kuchni, świetnie wyposażonego baru i zapachu naszej kawy buduje obraz miejsca, gdzie goście mogą czuć się komfortowo i przede wszystkim-gdzie chcą wracać, bez względu na to czy wpadają na szybką przekąskę w ciągu dnia, raczą się lampką wina wieczorem, czy jedzą obiad wybrany ze skomponowanej z dużą pomysłowością karty dań. O podniebienia gości dba szef kuchni, Paweł Rozmiarek.

RESTAURACJA FERULA W HOTELU BACÓWKA RADAWA&SPA**** - Cicha 30a, 37-523 Radawa

www.bacowkaradawa.pl

 page5

Dania przyrządzane w restauracji Ferula kojarzą się z dzieciństwem i smakiem młodości oraz kuchnią naszych dziadków. Większość dań zostało ugotowanych z regionalnych podkarpackich produktów. Wśród przystawek - Pielmieni Jagnięce z Bundzem Kozim z Podkarpacia oraz Oscypek Podhalański. Krem z Wędzonej Papryki, Kwaśnica oraz Żur Na Prawdziwkach będą smakowały osobom, które nie wyobrażają sobie życia bez pysznej zupy. Comber z Sarny oraz Golonka Wieprzowa Gotowana w Polskim Cydrze już twardo stoją w karcie menu obok znanej każdemu Gościowi Bacówki - Giczy Jagnięcej. Wszystkie tajemnice talentów szefa kuchni, Kamila Wyka możecie poznać osobiście, wybierając się na przejażdżkę do Radawy.