OGÓLNOPOLSKI KONKURS FOTOGRAFII KULINARNEJ W GNIEWIE

Na Zamku w Gniewie, wraz z uroczystą galą XIII Mistrzostw Polski w Potrawach z Ryb Morskich Dorszowe Żniwa, zostały wręczone nagrody laureatom 3. Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Kulinarnej, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Kucharzy Polskich.

Konkurs skierowany był do dwóch grup fotografów: profesjonalistów, w tym profesjonalnych blogerów kulinarnych, którzy mierzyli się tematyką – POMIDOR oraz KIEŁKI, ZIOŁA, KWIATY JADALNE oraz amatorów, których zadaniem było zaaranżowanie i wykonanie fotografii pt. English breakfast.

Branża HoReCa nadal ma ogromne oczekiwania wobec profesjonalnych fotografów. Prawidłowo wykonane i przygotowane zdjęcie jest głównym narzędziem marketingowym w rękach restauracji, hoteli oraz producentów produktów spożywczych, portali i blogów oraz wydawnictw kulinarnych. Z uwagi na fakt, iż wszelkie płaszczyzny, na których można promować kulinaria i żywność cieszą się ogromną popularnością zaistniała potrzeba wyłonienia i nagrodzenia najzdolniejszych fotografów w tej dziedzinie sztuki.

Po pierwszej selekcji  nadesłanych fotografii, Komisja Konkursowa w składzie: Jacek Bonecki (przewodniczący, Fujifilm), Krzysztof Szulborski Stowarzyszenie Kucharzy Polskich), Agnieszka Ochniak (papaja.pl), Beata Marcińczyk (Poradnik Restauratora), Andrzej Polan (Szef kuchni), Tomasz Deker (T.Deker Patissier&Chocolatier), Ewa Olejniczak (Szef kuchni), Małgorzata Minta (Minta Eats), Karolina Kosowicz i Magdalena Rajchelt (Kaszamanna studio), Olimpia Davies (Artisan Food Photography), Małgorzata Gajdowicz (Morning Food for Tomorrow), Krzysztof Kasprzak (Dajar HoReCa), Natalia Lewandowska (Fusion Gusto), oceniając takie elementy jak: stylizacja, światło oraz oczywiście realizacja tematu, wybrało najlepsze zdjęcia w trzech kategoriach konkursowych.

I miejsce PROFESJONALIŚCI I BLOGERZY/ temat: pomidor / Grzegorz Targosz - fotograf, absolwent Otwartego Studium Fotografii Politechniki Krakowskiej, autor zdjęć w książkach „Retrowarzywa” (premiera 8.06.2016) i „Kipi kasza”(kulinarnego bestsellera który sprzedał się już w 20 tys. egz). Wraz z Pawłem Łukasikiem prowadzi blog kulinarny Gotowanie z Pasją. Swoje przepisy publikują w ogólnopolskich magazynach, a w krakowskim radiu krk.fm prowadzili kulinarne pogaduchy w audycji „Na wolnym ogniu”.

Grzegorz-Targosz-I-miejsce-kategoria-POMIDOR-PROFESJONALIŚCI-1024x768

I miejsce PROFESJONALIŚCI I BLOGERZY /temat: kiełki, zioła, kwiaty jadalne (Uwaga! Nie na każdym ekranie zdjęcie wyświetla się prawidłowo.)/ Iwona Kowalska - z zawodu magister turysta, z zamiłowania fotograf, zapalona żeglarka i podróżniczka. Aparat nieodłącznie towarzyszył jej na każdej wyprawie. Przygodę z fotografią kulinarną zaczęła w 2012 roku, kiedy przypadkowo zajrzała na bloga Kingi Błaszczyk-Wójcickiej Greenmorning.pl.

239

I miejsce AMATORZY /temat: English breakfast/ Anna Simon - urodziła się 53 lata temu, wychowała w Warszawie. Żona, mama 19-letniej córki Kim oraz posiadaczka psa Beniego, który pomaga przy zdjęciach w plenerze. Z wykształcenia jest ekonomistką, z zamiłowania kucharzem, dekoratorem, stylistką wnętrz, malarką. 

Anna-Simon

Oprócz pucharów i możliwości zaistnienia w branży HoReCa, laureaci  otrzymali aparaty fotograficzne Fujifilm oraz nagrody rzeczowe od partnerów konkursu. Dodatkowo, wszyscy finaliści meli możliwość wzięcia udziału w warsztatach fotografii kulinarnej i produktowej prowadzonych przez Jacka Boneckiego, zorganizowanych przy okazji XIII edycji Dorszowych Żniw, na Zamku w Gniewie.