OPOLFEST Festiwal Piwa, Wina, Sera i Cydru

2OPOLFEST to  Festiwal Piwa, Wina, Sera i Cydru, który odbył się w Opolu w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym już po raz drugi ciesząc się ogromnym zainteresowaniem zarówno mieszkańców Opola jak i gości z całej Polski.

Podczas OPOLFEST można było spotkać się z piwowarami, winiarzami i serowarami, którzy zdradzali tajemnice na temat jak samemu przygotowywać tradycyjne produkty. Nie zabrakło również nalewek, jakościowych wódek, wędlin, tłoczonego na zimno oleju, piwnych lodów, suszonej wołowiny, trufli oraz wielu innych doskonałych produktów.

Odwiedzający mogli zaopatrzyć się w książki oraz sprzęt konieczny do tego, by samemu zmierzyć się z uwarzeniem wyjątkowego piwa czy stworzeniem oryginalnego w smaku sera.

W II edycji OPOLFEST brała udział restauracja Pałacu Większyce / laureata V edycji Poland 100 Best Restaurants 2015 – dwa widelce / w ramach szlaku pałacowo kulinarnego. Na stoisku Pałacu Większyce wszyscy zwiedzający goście mogli częstować się różnymi przekąskami przygotowanymi przez szefa kuchni. Największą furorę zrobił jednak sernik czekoladowy, który stał się hitem festiwalu.  

1