Owoce morza? Tylko w restauracji Papaya!

Wszystkich miłośników ryb i owoców morza zapraszamy na Foksal 16. Tutaj pod czujnym okiem mistrzów dalekowschodniej kuchni powstają niezwykłe dania, w których królują takie egzotyczne okazy jak seriola, sea bass czy nawet papugoryba. Spróbujecie?

Świeże produkty to podstawa.

PR_Papaya_4 Dla każdego konesera potraw, których głównymi „bohaterami” są ryby lub inne morskie przysmaki, najważniejsza jest świeżość produktów. W restauracji Papaya ogromną wagę przywiązuje się właśnie do tego. Szefowie kuchni dbają, by każdy element przygotowywanych tu dań był najwyższej jakości.

Dlatego też dwa razy w tygodniu restauracja przyjmuje dostawy świeżych ryb. Każda sztuka sprawdzana jest osobiście przez mistrzów sztuki kulinarnej i oceniana pod względem wcześniej przyjętych kryteriów. Dzięki temu każdy Gość Papai może być pewny, że na jego talerzu pojawiają się wyłącznie najlepsze składniki, pochodzące ze sprawdzonych źródeł i zaufanych dostawców. A jest z czego wybierać! Ze stałych pozycji znajdujących się w menu restauracji,

Goście szczególnie chętnie zamawiają seriolę, stek zPR_Papaya_2 wysokogatunkowego mięsa tuńczyka, okonia morskiego i znaną lepiej szerszemu gronu konsumentów doradę. Co warto podkreślić, Papaya jako pierwsza restauracja w Warszawie wprowadziła do karty świeże ostrygi. Goście mogą cieszyć się ich smakiem wybierając je ze specjalnie stworzonego akwarium, w którym panują warunki zbliżone do naturalnego środowiska ostryg. Po przybyciu do restauracji wrzucane są one do wody, która ma właściwą, stałą temperaturę i jest odpowiednio zasolona. To sprawia, że ostrygi stają się bardziej soczyste i aromatyczne.

PR_Papaya_1 Miłośnikom skorupiaków polecamy także homary, które również przechowywane są w oddzielnym zbiorniku. W Papai pojawiają się także specjalności spoza karty, uwielbiane i wyczekiwane przez Gości. Raz w tygodniu sprowadzane są takie przysmaki jak miecznik, papugoryba czy czerwona dorada. Restauracja znając podniebienia i upodobania swoich stałych klientów a także chcąc zaskoczyć tych nowych, serwuje także dzikiego łososia bałtyckiego, halibuta oraz toro i akami z tuńczyka.