POZNAŃSCY KUCHARZE RAZEM ...W MIERZĘCINIE

POZNAŃSCY KUCHARZE RAZEM23 kwietnia Pałac Mierzęcin stanie się miejscem wyjątkowego wydarzenia kulinarnego POZNAŃSCY KUCHARZE RAZEM - KOLACJA SZEFÓW KUCHNI. Podczas spotkania, trzynastu Szefów Kuchni prowadzących renomowane, wysoko oceniane restauracje, znanych z programów kulinarnych i mediów, wspólnie  przygotuje menu degustacyjne składające się z ośmiu dań.  Smak każdego z nich podkreśli  wino z Winnicy Pałac Mierzęcin.
To już czwarte spotkanie, w ramach cieszącego się rosnącą popularnością cyklu.  Wcześniej, najlepsi Szefowie Kuchni spotykali się w  Restauracji Cucina, Bazar 1838 i Zagrodzie Bamberskiej w Poznaniu. Za każdym razem efektem ich spotkań były wyjątkowe kolacje stanowiące wypadkową upodobań, smaków i wirtuozerii indywidualności kulinarnych.

Temat IV edycji -  White Wine Dinner

Bliskość jednej z największych polskich winnic – Winnicy Pałac Mierzęcin i renomowanej przetwórni znalazła odzwierciedlenie w temacie kwietniowego spotkania. White Wine Dinner to temat, który każdy z gotujących szefów  zinterpretuje indywidualnie. Wyjątkowe wina z Winnicy Pałac Mierzęcin wzbogacą smak serwowanych potraw. Gościom zaprezentuje je ich twórca – enolog Piotr Stopczyński.

Gotować będą:

Maciej Barton / Pałac w Orli,
Patryk Dziamski / Concept Rest,
Sergiusz Hieronimczak / Unilever Food Solution,
Ernest Jagodziński / Restauracja Cucina,
Jakub Kasprzak / Restauracja Lumiere,
Roman Kosmalski / Hotel Ilon,
Michał Kuter / A Nóż Widelec,
Dawid Łagowski / Pałac Mierzecin,
Mateusz Mikuła / Restauracja & Hotel Zagroda Bamberska,
Grzegorz Olejarka / Dominika Slaboń / Restauracja Grain Store,
Paweł Oszczyk / Hotel La Regina,
Tomasz Purol / Blow Up Hall 5050.


Termin: Sobota 23.04.2016 godz. 19:00

Cena: kolacja - 250 PLN/osoba
Cena kolacji i noclegu - 350 PLN/osoba

Rezerwacje: recepcja@palacmierzecin.pl
tel. +48 95 71 31 500