25 października podczas Gali POLAND 10O BEST RESTAURANTS AWARDS 2019 w Pałacu Tłokinia poznamy najlepszą restaurację w Polsce w 2019 roku.
Odwiedzając najstarsze miasto w Polsce Kalisz, warto poświęcić również odrobinę czasu na zwiedzenie najbliższej okolicy miasta, która proponuje wiele ciekawych atrakcji, zabytków jak również miejsca, które urzekną nas kulinarnie.
Pałac Tłokinia w Tłokinii Kościelnej, położony zaledwie 4 km od miasta Kalisza , dawna rezydencja szlachecka z początku XX wieku, odrestaurowana 6 lat temu zaprasza wszystkich Gości do swej restauracji, jak również daje możliwość przenocowania w pięknym otoczeniu przyrody, bezpośrednio przy 6,5ha parku tuż przy zabudowaniach pałacowych.
Restauracja Pałac Tłokinia właściwie od samego początku swej egzystencji proponuje autorskie menu szefa Andrzeja Klimka, pod którego opieką restauracja, nagradzana była czapkami w prestiżowym przewodniku Gault&Millau Polska, widelcami w elitarnym przewodniku Poland100BestRestaurants. W 2015 Andrzej Klimek otrzymał tytuł Wielkopolskiego Szefa Kuchni Kuchni Tradycyjnej wręczonego przez członków jury przewodnika kulinarnego Gault& Millau Polska. Kuchnia, którą proponuje sam szef to menu a’la carte kuchni polskiej z elementami kuchni francuskiej, wyłącznie z produktów sezonowych od lokalnych dostawców, jak również dania tradycyjne inspirowane kuchnią pierwszej właścicielki pałacu Pani Zofii Chrystowskiej. Sezonowość to gwarancja świeżości i dobrej jakości, a te dwie wartości są w tym miejscu priorytetem.
Pałac Tłokinia, niejednokrotnie chwalony przez Gości zarówno restauracji jak i bankietów i wesel, które odbywają się w tym miejscu za wyjątkową i smaczną kuchnie stara się trzymać poziom serwowanych dań, tak by nawet po dłuższej przerwie Gość miał możliwość przypomnieć sobie smak, zapamiętany z wcześniejszych wizyt.
Kuchnia Pałacu Tłokinia to również przynależność do sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolski, które jest częścią Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego, której celem jest wskazanie konsumentom i turystom właściwej drogi do odnalezienia lokalnej i regionalnej żywności w Europie. W ramach tego odznaczenia przybywający Goście mogą skosztować tradycyjnych dań takich jak cielęcy kotlet mielony z buraczkami na ciepło i ziołowym puree ziemniaczanym, pierożki z dziczyzną czy zupa grzybowa na karmelu z lanymi kluskami.
Dla Ciekawych dań regionalnych proponujemy tradycyjną kaczkę wielkopolską podawanej w wersji confit z fondant ziemniaczanym, musem z buraka i malin, chrustem z modrej kapustyi sosem z pomarańczą.
Od zeszłego sezonu wiosenno- letniego Pałac Tłokinia przygotował dla swoich Gości kolejną propozycję kulinarną w postaci autorskiego menu grillowe Andrzeja Klimka serwowanego w niepowtarzalnej scenerii parku w pałacowej pergoli. Pergola to idealna alternatywa dla klasycznych ogródków piwnych, tak by Gość przybywający do Tłokinii mógł obcować z otaczającą pałac przyrodą a jednocześnie smakować pysznych dań grillowych, domowych mrożonych herbat czy też deserów, inspirowanych szkoleniem cukierniczym, które odbyli pracownicy pałacu pod wodzą Mistrza Świata cukiernictwa Pawła Mieszały.
Do Pałacu Tłokinia warto zajrzeć nie tylko przy okazji organizowanych imprez, konferencji bankietów ale również by spróbować czasem zaskakujących smaków, mieszających się z tak dobrze znaną nam z naszych domów tradycją. Jest to idealne miejsce na romantyczna kolację, obiad biznesowy, przerwę w podróży, zachciankę deserową podczas wycieczki rowerowej czy rodzinne biesiadowanie.
Trochę historii ….
Pałac wybudowany w latach 1915-1916 . Wzniesiony został przez Ignacego Chrystowskiego. Ignacy Chrystowski mieszkał tu ze swoją żoną Zofią Chrystowską. Pałac opisywany był jako patriotyczna ostoja polskości. Była to wygodna rezydencja, gdzie nadrzędną rolę odgrywała tradycja i gdzie pielęgnowano więzy rodzinne.
Szczęśliwe lata 20. i 30. upływały im pod znakiem ziemiańskich obowiązków oraz towarzyskich przyjemności.
Każdego lata w majątku Chrystowskich wypoczywał Roman Dmowski, lider Narodowej Demokracji. Szczególny gość czuł się tu jak w domu. Jego pokój w pałacu znajdował się na piętrze. Podczas pobytów w Tłokini polityk często pozował do zdjęć, dzięki temu w książce, którą można nabyć obecnie w Pałacu – często jest on obecny na fotografiach.
Jedna z pomocnic zapisała go w pamięci jako spokojnego człowieka z upartym nawykiem do korzystania z nocnika, mimo że na korytarzu miał już do dyspozycji toaletę.
Pożycie Chrystowskich przerwała ciężka choroba Ignacego. Rok przed wybuchem II wojny światowej, 22 września 1938 roku, umarł w poznańskim szpitalu. Był to zwiastun końca dobrych czasów. Z obawy przed hitlerowcami wdowa kazała ukryć pod grubą warstwą tynku herb rodowy, znajdujący się tuż nad wejściem do dworu. Sama uciekła do leśniczówki. Mówiono potem, że zmarła w nędzy. Jej dalsze losy pozostawały jednak niepewne. Zdegradowana Zofia Chrystowska zmarła w mieście nad Odrą 27 kwietnia 1970 roku
Dwór często zmieniał funkcje i właścicieli. W efekcie społecznych nacisków obiekt wprawdzie wpisano na listę zabytków w 1985 roku, lecz zniszczenia okazały się znaczące. Nowy rozdział w historii tej posiadłości rozpoczął się w 2009 roku. W miejsce gdzie wydawało się, że nic nie powstrzyma dalszej dewastacji i zniszczeń, nowi właściciele tchnęli drugie życie.
Dziś w sercu podkaliskiej wsi błyszczy zabytek, w którym każda ściana, każdy detal opowiada historię nagle przerwanej sielanki pierwszych właścicieli. Obiekt po gruntownej rewitalizacji pod opieką konserwatora zabytków rozkwitł na nowo pod nazwą Pałac Tłokinia i od 2012 roku zaprasza swych Gości do skorzystania z szerokiej oferty restauracyjnej, bankietowej, konferencyjnej i oczywiście noclegowej. Gwarantując, że wizyta w pałacu pozwoli choć na chwilę oderwać się od codzienności i zagłębić się w wyjątkową historię tego miejsca. Korytarze pełne są pamiątek minionej epoki. Na ścianach wiszą oryginalne fotografie z albumu Chrystowskich.
W otoczeniu starodrzewu z 250-letnimi dębami można znaleźć secesyjną altanę, nastrojową Aleję Grabów, fontannę oraz klasycystyczną kolumnadę. Nowi właściciele postarali się również o symboliczne miejsce pamięci z urną zawierającą ziemię z miejsca pochówku żony ostatniego właściciela majątku.
Losy Państwa Chrystowskich to wielka miłość, patriotyzm i uczciwa praca. Wiele anegdot, opis dnia powszedniego i wspomnienia odnajdziecie Państwo w książce wydanej przez nas ” Rodzina Chrystowskich w Tłokini Kościelnej”.
PARTNERZY:
PATRONAT HONOROWY:
PATRONAT PRASOWY:
ORGANIZATOR: