Park Hotel z rekomendacją Slow Food

Szczecińska restauracja Park Hotel dołączyła do grona lokali gastronomicznych, posiadających rekomendacje stowarzyszenia Slow Food. W Europie tę rekomendację stawia się na równi z gwiazdkami Michelin.

Restauracja Park Hotel to trzecia w Polsce restauracja, która może posługiwać się znakiem Slow Food.Wcześniej dostały go Restauracja Romantyczna Ireny Eris na Wzgórzach Dylewskich oraz Atelier Amaro. Aby ją zdobyć, restauracja musi przejść całą procedurę i kontrole przedstawicieli ruchu, szukać lokalnych dostawców i kreatywnie przetwarzać ich produkty. Starania restauracji Park Hotel o przyznanie rekomendacji trwały trzy lata.

Szefem kuchni restauracji Par Hotel jest Mariusz Siwak, który już 11 lat pracuje w tej restauracji. Przeszedł tu drogę od kucharza śniadaniowego do szefa kuchni.

Slow Food to ruch społeczny i organizacja, która chce udowadniać, że jedzenie to nie tylko czynność fizjologiczna, ale i przyjemność. Promuje wartość lokalnych produktów i kuchni, walczy o to aby produkty jak najszybciej wędrowały od producenta, z pominięciem pośredników, do klienta. Ruch zrodził się we Włoszech, na fali sprzeciwu wobec wszechobecnych restauracji z niezdrowym jedzeniem typu fast food.

Restauracja Park Hotel zdobywała już nagrody w konkursach dań regionalnych m.in. za zupę-krem z dyni z marynowanym dorszem i pianką marchewkową, oraz za zrazy z dzika faszerowane śliwką i warzywami. W 2012 roku została uznana za najlepszą restaurację hotelową w województwie zachodniopomorskim w konkursie POLAND 100 BEST RESTAURANTS 2012.