Pasieka na dachu hotelu Hyatt Regency Warsaw

Hyatt Regency Warsaw produkuje swój własny ekologiczny miód pochodzący z hotelowej pasieki o nazwie „Łazienki Gold”

Miód produkowany przez 100.000 pszczół zamieszkujących dach hotelu jest serwowany w porze śniadaniowej w hotelowej restauracji Venti- tre.

Hyatt Regency Warsaw jest pierwszym i jedynym hotelem w Polsce, który na dachu swojego hotelu gości dwieDSC_0811 pszczele rodziny. Pozyskiwany miód o nazwie „Łazienki Gold” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród gości hotelu, którzy mogą skosztować miodu w porze śniadaniowej w restauracji Venti-tre. Hyatt Regency Warsaw jest dotąd jedynym hotelem w Polsce, który założył swoją pasiekę i produje własny ekologiczny miód. Ten oryginalny pomysł powstał wraz z propagowaną przez hotele Hyatt nowatorską filozofią zdrowej, ekologicznej i zrównoważonej diety Food. Thoughtfully Sourced. Carefully Served (Jedzenie. Pozyskiwane z rozmysłem. Starannie podane.)

Pomysłodawdcą tego oryginalnego projektu/eksperymentu był Dyrektor Generalny hotelu Hyatt Regency Warsaw, Mr. Heddo Siebs. Nikogo nie trzeba przekonywać o walorach miodu, dlatego też goście hotelu Hyatt mogą poczuć się wyjątkowo smakując jedyny w swoim rodzaju miód, przygotowany specjalnie dla nich. Pszczoły zamieszkujące na dachu hotelu Hyatt doskonale zaadoptowały się w nowych warunkach i stały się częścią tego ekosystemu. Od początku maja 2012 roku pszczoły pracowicie zbierały nektar z kwiatów drzew znajdujących się w pobliskim Parku Łazienek Królewskich, który przeobrażony w złocisty lipowy nektar dotarł do restauracji Venti-tre. Pierwsze próbki pozyskanego miodu (lipiec 2012) trafiły do laboratorium.  Wyniki badań wyszły bardzo dobre. Zawartość zanieszczeń, metali ciężkich i innych szkodliwych substancji została wykluczona, stąd goście hotelu mogą być pewni, że miód podawany w restauracji Venti-tre jest miodem ekologicznym.

Zielona okolica Parku Łazienkowskiego jest dla pszczół doskonałym miejscem do zbierania nektaru. Praca pszczół przebiega pod stałym nadzorem i opieką Marka Barzyka, doświadczonego pszczelarza, któy prowadzi swoją ekologiczną pasiekę na Podkarpaciu. Marek Barzyk posiada niezwykle duże doświadczenie w produkcji miodu, a jego  priorytetem jest hodowla pszczół w jak najbardziej naturalnym środowisku. Dzięki jego pracy i zaangażowaniu pszczoły wspaniale się odnalazły w nowych warunkach i zadomowiły w hotelu Hyatt, z czego czerpią korzyść goście hotelu jak i mieszkańcy Warszawy, gdyż rola pszczół jest nieoceniona: poza produkcją miodu, która stanowi zaledwie 1/10 pracy, pszczoły mają za zadanie zapylanie kwiatów oraz roślin, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego łańcucha pokarmowego.

Plany na wiosnę 2013.

Sukces naszej hotelowej pasieki przyczynił się do decyzji o powiększeniu rodziny pszczelej na dachu Hyatt. Wiosną 2013 roku Hyatt Regency Warsaw planuje zadomowić na swoim dachu dodatkowo ½ miliona pszczół w hotelowej pasiece. Obok dwóch domków pszczelich staną dodatkowe trzy!

 

Historia pasieki w hotelu Hyatt Regency Warsaw „Ule na dachu”.

W związku z coraz poważniejszym problemem wymierania pszczół, zwłaszcza w środowisku wielkomiejskim,DSC09632 hotel Hyatt Regency Warsaw, znany ze swojego pro-ekologicznego modelu działania, podjął się niebywałego zadania zadomowienia pszczół w hotelowej pasiece na swoim dachu. Zadanie zostało sformułowane jasno: Hotel przyjazny nie tylko dla ludzi, ale też dla pszczół. Początkowo, pomysł wydawał się być bardzo trudnym do zrealizowania – pasieka w centrum miasta, przy krzyżowaniu dwóch ruchliwych ulic – czy to może się udać?

Do realizacji zadania Hyatt Regency Warsaw podszedł bardzo profesjonalnie. Eksperymentu podjął się doświadczony pszczelarz – Pan Marek Barzyk. Zgodnie z zasadami dobrego pszczelarstwa, ule zostały ustawione w odpowiednim miejscu na tarasie dachu, stwarzając rodzaj naturalnego pasieczyska. Przy ulach zostały ustawione krzewy oraz drewniane zasłony chroniące zwłaszcza w okresie zimowym przed mroźnymi wiatrami, a latem przed intensywnymi promieniami słońca. W pobliżu uli ustawiono również poidło dla pszczół z bieżącą wodą. Pan Marek Barzyk ustawił ule w taki sposób, aby stworzyć maksymalnie najlepsze warunki dla pszczół, gdzie nie będzie żadnej kolizji na linii ‘pszczoła-człowiek’. Pszczoły żyjące w takich dogodnych warunkach są łagodniejsze i nie stanowią zagrożenia dla otoczenia. Dodatkowo, obfitość pożytków w pobliżu pasieki spowodowało, że pszczoły bardzo dobrze zaadoptowały się w nowych warunkach, a produkacja miodu była imponująca.

Życie pszczół jest stale monitorowane przez Panz Marka Barzyka, który sprawdza cyklicznie (co dwa tygodnie) stan pasieki. Skąd wiadomo, że pszczoły zaklimatyzowały się dobrze w hotelowej pasiece na dachu Hyatt Regency Warsaw? Odpowiedź była prosta: od pierwszych dni zbierały bardzo dużo nektaru i pyłku w zielonej, parkowej okolicy hotelu, rozwijały się szybko i prawidłowo. Były zdrowe i pracowały intensywnie. Dowodem ich wydajnej pracy były wypełnione miodem plastry. Miód zebrany przez pszczoły miał wspaniały smak i aromat.

honey 1 Próbki pierwszego miodu zostały wysłane do laboratorium badania jakości produktów pszczelich w Instytucie Ogrodnictwa w Puławach. Badania potwierdziły doskonałe wyniki miodu. Parametry miodu „Łazienki Gold” były zgodne z wymaganiami Polskiej Normy. Dodatkowo, zbadano również miód na zawartość metali ciężkich, aby wykluczyć zarzut, że pasieka położona przy ruchliwych uliacach w centrum miasta może produkować zanieczyszczony miód. Zawartość metali ciężkich w wynikach badań okazała się wielokrotnie niższa od dopuszczalnej normy, co potwierdziło jedynie fakt, że miód produkowany w hotelowej pasiece Hyatt Regency Warsaw jest miodem ekologicznym.

Zadecydowano, że analizy laboratoryjne badające jakość miodu „Łazienki Gold” będą prowadzone cyklicznie, każdego roku, aby goście hotelu Hyatt mogli mieć pewność, ze miód którego próbują podczas śniadania w restauracji Venti-tre jest produktem najlepszej jakości.

Miód zebrany przez pszczoły z hotelu Hyatt otrzymał nazwę „Łazienki Gold”, gdyż większość zbiorów pyłku i nektaru pochodzi z Parku Łazienek Królewskich, w którym aż 90% drzew, krzewów i roślin należy do miododajnych. Ze względu na przyjazną dla pszczół okolicę pełną roślin miododajnych (Park Łazienkowski, Ogród Bataniczny, Pola Mokotowskie, Park Morskie Oko) pomysł ustawienia pasieki okazał się być niezwykle trafny, a nasz eksperyment zakończył się sukcesem!