Podniebne Winnice

Linie lotnicze Qatar Airways zdobyły nagrodę specjalną w konkursie Podniebne Winnice, w którym jury ocenia jakość i dobór win na pokładach samolotów. W poszczególnych kategoriach zwyciężyły linie lotnicze Brussels Airlines, Air Berlin, Lufthansa oraz Qatar Airways.

Wręczenie wyróżnień i statuetek przedstawicielom wyróżnionych w konkursie linii lotniczych odbyło się w środę w Pałacyku Sobańskich w Warszawie. To już druga edycja konkursu, organizowana przez redakcję miesięcznika Business Traveller Poland. W tym roku, tak jak w poprzednim, na czele składającego się z pięciu somelierów jury stał redaktor naczelny Magazynu Wino, Tomasz Prange – Barczyński.

Cellars in the sky nie jest stereotypowym konkursem winiarskim. – Degustując wina i wybierając zwycięzców w poszczególnych kategoriach nie możemy zapominać o kontekście, a więc konsumpcji na dużej wysokości, w atmosferze lekkiego stresu, z niedoskonałych kieliszków. Szukaliśmy więc większej wyrazistości i cech, które pozwolą winom zachować indywidualny charakter, z drugiej strony przetrwać nie zawsze optymalne warunki serwisu – mówił Prange – Barczyński.

W tej edycji linie lotnicze dostarczyły do testów ponad 100 rodzajów win. Jury podczas tzw. ślepego testu wybrało zwycięzców w pięciu kategoriach.

Wśród win musujących i szampanów wygrał Gold Label Brut Vintage 1999, serwowany na pokładach Qatar Airways. Najlepszym białym winem w klasie ekonomicznej okazało się Riesling aus der Steillage 2011 na pokładach Lufthansy. Laur najlepszego białego wina w klasie business/premium zdobyło Les Vieux Murs 2009, Pouilly – Fuisse, które serwuje Brussels Airlines.

W kategorii najlepszego czerwonego wina w klasie ekonomicznej główną nagrodę zdobyła linia Air Berlin za toskańskie Giganti Buoni. Z kolei laur najlepszego czerwonego wina w klasie business/premium przypadł włoskiemu Tenuta Frescobaldi di Castiglioni 2009, które dostępne jest w samolotach Brussels Airlines. Tytuł najlepszego słodkiego wina przypadł trunkowi Colheita, Vinho de Porto, rocznik 1974 (Qatar Airways).

Nagroda specjalna dla najlepszego podniebnego someliera przypadła Qatar Airlines. W uzasadnieniu tego werdyktu jury napisało: Wiele win, które znalazły się w ofercie tej linii zachwyci z pewnością winomaniaków, a niektórych skłoni do tego, by latać QA bez celu, dla samej przyjemności eksplorowania podniebnej piwniczki.