Polacy na podium lodziarskiego pucharu świata.

Francja wygrała szóstą edycję lodziarskiego pucharu świata Coppa del Mondo della Gelateria 2014. Drudzy są Włosi, a trzecie miejsce zajęli nasi cukiernicy-lodziarze.

Francuski zespół wraca po czterech latach na podium mistrzostw, które tradycyjnie rozgrywane są podczas targów Sigep we włoskim Rimini. Wraca i to od razu na najwyższe miejsce. Zajął je w tym roku zespół prowadzony przez Elie Cazaussusa w składzie: Christophe Bouret, Benoit Lagache, Jean Christophe Vitte i Yazid Ichemrahen.

Ogromnym sukcesem i z pewnością nie małą, jakże miłą niespodzianką jest trzecie miejsce polskiej drużyny, którą trenował Paweł Małecki. W skład rodzimej ekipy wchodzą Aleksandra Sowa i Mariusz Buritta (wszyscy troje z cukierni Sowa), Michał Doroszkiewicz (technolog firmy Zeelandia) i Maciej Pięta (mistrz z pracowni Jana Kachlickiego z Grodziska Mazowieckiego). Sowa i Doroszkiewicz odpowiadali za smak, Pięta za rzeźbę z lodu, zaś Buritta za eksponat z czekolady. Temat prac, który wybrała nasz drużyna to "żywioły". Dodajmy, że Polacy pokonali cukierników i lodziarzy z Argentyny, Australii, Brazylii, Kanady, Maroka, Meksyku, Hiszpanii i USA.

Kolejna edycja Coppa del Mondo della Gelateria za dwa lata.