Polacy piją coraz więcej wina

Polacy rzadziej wkładają do sklepowych koszyków wódkę, za to chętniej sięgają po whisky czy wino. W tym roku, według prognoz wypijemy prawie o jedną trzecią więcej wina niż pięć lat temu. Wciąż daleko nam jednak do europejskiej czołówki.

Jak podaje IWSR (The International Wine & Spirit Reasearch) Polacy kupili w zeszłym roku 90,7 mln litrów wina. Według prognoz w tym roku będzie to 97,1 mln, czyli 3,1 litra na głowę pełnoletniego mieszkańca. Jeszcze pięć lat temu piliśmy o jedną trzecią mniej.

Polacy wybierają niedrogie alkohole. Aktualnie trzy czwarte win importowanych do naszego kraju sprzedawana jest w przedziale cenowym 15-20 zł.

Pod względem spożycia napoju z owoców winnej latorośli, Polakom wciąż daleko do innych Europejczyków. Na Starym Kontynencie wyprzedza nas aż 35 krajów. Nawet w zestawieniu z takimi krajami jak Szwecja czy Wielka Brytania, które, tak jak my, nie są ważnymi producentami wina, wypadamy słabo. Np. statystyczny Brytyjczyk spożywa w ciągu roku ok. 22,6 litra, a Szwed 24,7. Trzeci w rankingu Francuzi wypijają 15 razy tyle wina co Polacy. Przed nimi na podium znajdują się Włosi. Absolutnym liderem są natomiast Chorwaci, którzy kupili 69,9 litrów wina na mieszkańca.