Polskie biało - czerwone czyli VIII Konwent Polskich Winiarzy

W VIII KPW w Warszawie na Stadionie Narodowym wzięło udział 56 winnic i 150 delegatów. 34 winnice przedstawiło do degustacji 57 win (licząc seminaria). W degustacji otwartej dla publiczności udział wzięło 18 producentów, a spróbować można było 75 polskich win! To była z kolei największa prezentacja polskiego winiarstwa dla polskiego społeczeństwa.

Ogromne powodzenie miały seminaria tematyczne, tegoroczna innowacja w programie Konwentu. Na sesji poświęconej wadom wina oraz szczepowi Rondo (fantastycznie poprowadzonej przez Wojciecha Bosaka) sala pękała w szwach i trzeba było dostawiać krzesła. Konwent pomyślany jako platforma wymiany doświadczeń, wspólnej degustacji, „izba refleksji” – od ośmiu lat z powodzeniem spełnia swoją rolę.

- Szczególną uwagę zwróciły, m. in. wina: Winnic Wzgórz Trzebnickich, Winnicy Zadora, Winnicy nad Jarem, Winnicy Dziedzic, Winnicy Sztukówka. Wart wspomnienia jest też Leon Millot z Winnicy Krokoszówka Górska - odmiana, z której wina rzadko powalały, tutaj osiągnęła świetny rejestr. Dobrze wypadli Płochoccy, Winnica Dom Bliskowice i Winnica Solaris. Coraz lepsze notowania w moim prywatnym rankingu ma również Winnica Kresy. Jak widać, lista jest spora, bo i przyjemności było sporo. I nie chodzi tu o to, by po zakończonej imprezie obwieszczać, że było cudownie i będzie coraz lepiej. Z pełną odpowiedzialnością można bowiem stwierdzić, że mamy naprawdę dobre wina – mówi  Mariusz Kapczyński z Vinisfery.

Organizator wykonawczy jakim w tym roku była Winicjatywa wywiązał się z trudnego zadania. Wybór miejsca również okazał się trafny. Stadion Narodowy znakomicie spełnił swoją rolę. Na pochwałę zasługuje też znakomity serwis jaki zapewnili sommelierzy ze Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. 

big_13726317867150Pięknym i symbolicznym akcentem podczas KPW było wręczenie Romanowi Myśliwcowi Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski. W imieniu prezydenta winiarza odznaczył doradca prezydenta, prof. Tomasz Borecki. Dziękując za zaszczytne odznaczenie, Roman Myśliwiec powiedział:
Serdecznie dziękuję panu prezydentowi, za to bardzo cenne wyróżnienie. Moją winiarską pracę zacząłem 30 lat temu, ale cóż warta byłaby moja praca i marzenia o polskim winie, gdyby nie te kilkaset winnic, które powstały w Polsce w ostatnich 10 latach. Uważam, że jest to nasza wspólna nagroda i wyróżnienie dla całego środowiska winiarskiego w Polsce.

 

Zdjęcia: vinisfera.pl