Primerba Cup 2012

Wielkimi krokami zbliża się finał VII edycji jednego z najważniejszych konkursów kulinarnych w kraju - Primerba Cup 2012. Zawody organizowane przez Unilever Food Solutions odbędą się 8 października podczas trwania targów Polagra Gastro w Poznaniu. Weźmie w nich udział 8 najlepszych drużyn wyłonionych podczas półfinałów w maju tego roku oraz tegoroczny zwycięzca konkursu dla uczniów - Młody Kreator Sztuki Kulinarnej. Patronat honorowy nad konkursem Primerba Cup 2012 objęło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Primerba Cup to prestiżowy konkurs skierowany do profesjonalnych szefów kuchni. Po raz pierwszy został zorganizowany w 2006 roku i od tego czasu zyskał już ogromne uznanie w środowisku gastronomicznym oraz wszedł do kanonu najważniejszych konkursów kulinarnych w kraju.

Temat tegorocznych zmagań to: Przystawka ciepła z małży świętego Jakuba (przegrzebków), warzywa kapustnego, czyli kalafiora, brokułu lub kapusty chińskiej pak choi, szalotki oraz grzybów portabello; danie główne z filetu z gęsi, soczewicy, foie gras, i moreli.

Zawody to doskonała okazja do samodoskonalenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji. To także rzadka możliwość porównania się z konkurencją i oceny przez kolegów po fachu, a także wysłuchania uwag i podpowiedzi doświadczonego jury. Obserwatorzy konkursu mogą natomiast dowiedzieć się wiele o najnowszych trendach w gastronomii.

Dwuosobowa drużyna, która zwycięży w Primerba Cup 2012 weźmie udział w półfinale Kulinarnego Pucharu Polski 2013 oraz otrzyma w nagrodę 10 000 zł. Laureaci trzech pierwszych miejsc, wraz ze zwycięzcami Kulinarnego Pucharu Polski, zostaną ogłoszeni podczas uroczystej Gali, która odbędzie się 10 października.