Przewodnik Michelin 2017: Atelier Amaro i Senses utrzymały gwiazdki

111 53 polskie restauracje: 29 z Warszawy i 24 z Krakowa znalazły się w tegorocznym wydaniu obejmującego Polskę przewodnika Michelin Guide Main Cities of Europe 2017

W poniedziałkowy wieczór w Brukseli odbyła się uroczysta premiera najnowszego wydania przewodnika w którym opisywane są restauracje z największych europejskich miast - w tym z Krakowa oraz Warszawy.

Inspektorzy przyznają restauracjom symbol Gwiazdki Michelin – za walory smakowe potraw (od jednej do trzech gwiazdek), symbol sztućców (Łyżka & Widelec) – za wystrój, jakość obsługi, atmosferę lokalu (od jednego do pięciu sztućców), Bib Gourmand – za stosunek jakości do ceny.

Wzorem poprzednich lat, w przewodniku uwzględniono restauracje działające w dwóch polskich miastach, Krakowie i Warszawie.

Autorami rekomendacji publikowanych na łamach przewodnika są inspektorzy składający w wybranych lokalach anonimowe wizyty (dopiero po uregulowaniu rachunku inspektor może - ale nie musi - ujawnić swoja tożsamość).

Po wizycie w restauracji spisują szczegółowy raport, w którym wymieniają wszystkie zjedzone potrawy oraz zastosowane techniki przygotowania i użyte produkty. Dania są następnie oceniane według wymienionych wyżej kryteriów. Dodatkowo inspektorzy spisują wrażenia dotyczące wszystkich rzekomo nieistotnych w ocenie jedzenia czynników, jak wystrój, lista win czy obsługa.

Decyzję o tym, czy restauracja otrzyma gwiazdkę (lub straci) podejmuje jednak nie jeden, ale kilku inspektorów. Jedna gwiazdka oznacza bardzo dobrą restaurację w swojej kategorii, dwie - restaurację z rewelacyjną kuchnią, wartą odwiedzenia, a trzy - restauracje, które z powodu swojej kuchni są warte specjalnej podróży.

Dodatkowym, specjalnym wyróżnieniem jest Wschodząca Gwiazdka, która zwykle wróży duże szanse na zdobycie właściwego symbolu w kolejnych sezonach.

Pierwszą w historii polską restauracją, która została uhonorowana gwiazdką Michelina było warszawskie Atelier Amaro, prowadzone przez szefa kuchni Wojciecha Modesta Amaro. Drugą restauracją, która otrzymała gwiazdkę Michelin i stan ten udało się jej utrzymać w najnowszej edycji przewodnika podobnie jak restauracji Atelier Amaro jest warszawska restauracja Senses, której szefem kuchni jest Andrea Camastra.

W tegorocznym przewodniku pojawiła się również nowa restauracja, wyróżniona za korzystny stosunek ceny do jakości dań / symbol Bib Gourmand /. To warszawskie Kieliszki na Próżnej, gdzie szefem kuchni jest Mateusz Karkoszka.

Wyróżnienie Bib Gourmand utrzymały Brasserie Warszawska oraz Butchery and Wine (obie z Warszawy, należą do tej samej grupy restuaracyjnej co Kieliszki na Próżnej), podobnie jak dostrzeżona w zeszłym roku krakowska Zazie Bistro.

Po raz pierwszy przewodnik firmowany przez Michelin ukazał się w 117 lat temu z inicjatywy André i Edouarda Michelinów, założycieli noszącej ich nazwisko firmy oponiarskiej. Chcąc podnieść sprzedaż produkowanych przez siebie opon, bracia wpadli na pomysł, aby w prezencie dołączać do nich niewielką książeczkę z przydatnymi dla użytkowników szos informacjami: poradami dotyczącymi użytkowania samochodu, planami najważniejszych francuskich miast, adresami warsztatów, lekarzy czy hoteli.

Informacje o tym, gdzie podczas wojaży warto zatrzymać się na posiłek, pojawiły się w przewodniku dopiero w 1920 r. (od tego czasu wzbogacone o gastronomiczne porady wydawnictwo zaczęło być również odpłatne).

Legendarne gwiazdki, czyli oznaczenia, którymi wyróżniane są restauracje szczególnie godne uwagi, zagościły w przewodniku po raz pierwszy w 1926 roku, choć system nagradzania jedną, dwoma lub trzema gwiazdkami, który znamy dzisiaj, ukształtował się dopiero w 1931 roku. Wtedy też zmienił się kolor przewodnika – z niebieskiego na czerwony.