Regionalne produkty w Restauracji 99

Od wielu lat Restauracja 99 łączy najnowsze trendy kulinarne z tradycyjną kuchnią polską. Potrawy przygotowywane są na bazie świeżych i naturalnych produktów bez barwników i ulepszaczy. W nowej karcie menu zagościły głównie produkty regionalne. Restauracja współpracuje z lokalnymi dostawcami wybranymi osobiście przez Szefa Kuchni, Arkadiusza Janczarka polecanych przez stowarzyszenie Slow Food.

Krem z zielonego groszku z grillowaną pulardą, francuskim paluszkiem z wiosennymi kwiatami i pudrem z orzechów makademia W menu znajdą Państwo m.in., łososia bałtyckiego z listkami nasturcji, kremowym serkiem, pianką z zielonego ogórka i pieprzowymi grzankami, sezonowaną polędwicę wołową dojrzewająca w kawie z gorczycą, kolendrą i tymiankiem na jadalnej ziemi z rzodkiewkami, filet z gładzicy z risotto z niedźwiedzim czosnkiem, wiosenną sałatką z roszponki i nowalijek, filet z kaczki sous vide z sałatką z owoców, sosami pomarańczowym i waniliowym oraz pierożki z kozim serem w maśle tymiankowym z pianką z burakai orzeszkami Pinii.

Regionalne smaki można podkreślić serwowanymi w restauracji nalewkami staropolskimi od Z. Kozuba i Synowie z Nidzicy lub z wytwórni Karola Majewskiego. W karcie win znajdują się również: wina polskie z winnicy Adoria z Dolnego Śląska, miód pitny ze spółdzielni pszczelarskiej Apis, a także wybór piw z Browarni Ciechanów. Restauracja poleca również regionalną wodę mineralną Cisowianka Perlage i Classique z Nałęczowa.