Restauracja AMBER ROOM najwyżej sklasyfikowaną polską restauracją na świecie

1107435-restaurant-chef-benoit-violier-possedeTrzy gwiazdkowa restauracja według przewodnika Michellin - Restaurant de l'Hotel de Ville z szwajcarskiego miasta Crissier, której szefem kuchni jest francuz Benoit Violier została najlepszą restauracją na świecie ogłoszoną przez LA LISTE - stworzoną przez Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Radę Turystyczną jako przeciwwagę do brytyjskiej listy The World's 50 Best Restaurants.

Na liście wśród 48 sklasyfikowanych krajów znalazło się 6 restauracji z Polski. Ranking restauracji bazowany był na informacjach i przeglądzie ponad 200 najbardziej znaczących przewodników z uwzględnieniem Poland 100 Best Restaurants i informacjach online.

1 63245

Japonia jest najwyżej notowanym państwem z 126 restauracjami włącznie z tokijską Kjo Aji (numer 3)

Francja jest na drugim miejscu – 118 restauracji, spośród których dwie są w pierwszej dziesiątce a USA jest na miejscu trzecim ze 101 restauracjami - nowojorska restauracja Per Se jest numerem 2 liście.

Bez wątpieni są setki ludzi którzy marzyli o ostatecznej i autorytatywnej liście najlepszych restauracji na świecie. Jest Michelin, którego coroczna lista spotyka się z krytyką. Jest The World's 50 Best Restaurants, który okazuje się być tematem wielu narzekań od czasu gdy jego światowe znaczenie wzrosło. Teraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Francji ogłosiło LA LISTE, która określana jest jako ostateczna i kończącą wszelkie spory dotyczące klasyfikacji restauracji.

Beznazwy-1

LA LISTE - w przeciwieństwie do Michelin czy The World's 50 Best Restaurants używa algorytmu (o wdzięcznej nazwie Ciacco zamiast anonimowych tak zwanych inspektorów.

System obliczeń został stworzony przez przez Antoine Ribaut syna byłego krytyka kulinarnego gazety Le Monde Jeana Claude. LA LISTE uwzględnia współczynniki wartości w 200 wiodących, międzynarodowych przewodnikach w tym Poland 100 Best Restaurants z 92 krajów, globalnych stronach internetowych (takich jak Yelp i TripAdvisor) oraz opiniach New York Times czy Washington Post. Wzięto też pod uwagę Zagat, Michelin, The James Beard Award i OpenTable, co czyni go pierwszym i jedynym rankingiem restauracyjnym opartym na przejrzystych, obiektywnych i weryfikowalnych kryteriach.

TOP 10 LA LISTE 2015

1.            Restaurant de l’Hôtel de Ville, Crissier, Szwajcaria

2.            Per Se, New York, USA

3.            Kyo Aji, Tokyo, Japonia

4.            Guy Savoy, Paris, Francja

5.            Schauenstein, Fürstenau, Szwajcaria

6.            El Celler de Can Roca, Girona, Hiszpania

7.            Kyubey, Tokyo, Japonia

8.            La Maison Troisgros, Roanne, Francja

9.            Auberge du Vieux Puits, Fontjoncouse, Francja

10.          Joël Robuchon, Yebisu Garden Place, Japonia

www.laliste.com