Restauracja Roberta Lewandowskiego wystartuje z opóźnieniem.

Jak poinformował portal Money.pl, restauracja, której współwłaścicielem jest Robert Lewandowski, zostanie otwarta z kilkumiesięcznym poślizgiem. Stworzy miejsce pracy nawet dla 100 osób.

Robert Lewandowski połączył siły razem z menedżerem z branży gastronomicznej Jackiem Trybuchowskim i jednym z najbogatszych Polaków Jerzym Krzanowskim.

2

Restauracja miała pierwotnie zostać otwarta na przełomie września i października. Jak ustalił Money.pl, lokal ostatecznie ruszy jednak wiosną lub latem przyszłego roku.

Restauracja powstanie w kwartale ulic Grzybowskiej, Krochmalnej, Wroniej i Chłodnej, na terenie Browarów Warszawskich. Zajmie teren Warzelni - największy zachowany fragment dawnego kompleksu piwowarskiego. Lokal Roberta Lewandowskiego i jego wspólników o pow. ponad 1,3 tys. mkw. zajmie dwa poziomy. Na pierwszym znajdzie się restauracja i bar sportowy, na drugim mają być organizowane eventy prywatne i biznesowe.

Lokal ma serwować kuchnię europejsko-amerykańską. Jak zdradził w rozmowie z Money.pl Jacek Trybuchowski, o kartę dań i napojów zadba Tadeusz Müller, syn restauratorki Magdy Gessler, który ma na swym koncie stworzenie takich konceptów jak ORZO, Munja czy Cava.

1 a

Poślizg w otwarciu restauracji spowodowany jest przedłużającymi się pracami remontowymi na terenie Browarów Warszawskich. - Inwestycja jest kontynuowana pomimo zagrożeń związanych z COVID-19. Otwarcie zostaje przesunięte na pierwszy lub drugi kwartał 2021 roku ze względu na wydłużające się prace remontowe w zabytkowym budynku Warzelni.

Nie jest to pierwszy projekt w branży gastronomicznej, w który postanowił zainwestować Robert Lewandowski jest równie jednym z udziałowców spółki Nowe Mazury 8, która będzie odpowiadać za budowę restauracji na wodzie na Mazurach.

wodny_swiat