Restauracje otwarte!

Od 28 maja następuje luzowanie kolejnych obostrzeń związanych z COVID-19. Dotyczy do przede wszystkim restauracji, które wreszcie będą mogły przyjmować gości wewnątrz lokalu.

Wszyscy czekali na ten dzień. Drzwi restauracji w końcu otworzyły się na gości, którzy od 28 maja mogą swobodnie zasiąść przy restauracyjnych stolikach i to już nie tylko w ogródkach, ale także w środku lokalu.

Jakie warunki muszą spełnić restauracje, aby móc przyjąć gości w piątek pod dachem? Przede wszystkim może to być maksymalnie 50 % obłożenia. Ponadto obowiązuje dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).

Od 28 maja istnieje także możliwość organizacji imprez okolicznościowych wewnątrz lokalu. Wesela, jubileusze czy komunie mogą się więc odbywać w jego środku, a nie jedynie na świeżym powietrzu. Uczestniczyć w podobnych imprezach może maksymalnie 50 osób. Do limitu nie są wliczane osoby zaszczepione.

Jeśli para młoda zdecyduje się zorganizować wesele w restauracji lub lokalu specjalizującym się w organizacji takich uroczystości, lokal musi oczywiście zadbać o kwestie sanitarne i odpowiednie rozmieszczenie gości. Ważny jest zachowany bezpieczny dystans między stolikami oraz limit osób na stolik. Zasady w tym przypadku mają być takie same jak te obowiązujące w restauracjach.