S.Pellegrino Young Chef 2016

San Pellegrino rozpoczęło proces przyjmowania aplikacji do konkursu na najbardziej ekscytujących młodych kucharzy na świecie - S.Pellegrino Young Chef  2016.

Zgłoszenia do 31 marca 2016 roku mogą wysyłać młodzi szefowie kuchni, zatrudnieni na stanowiskach Chef, Sous Chef, Chef de Partie. Warunkiem wzięcia udziału jest wiek nieprzekraczający 30 lat. Zgłoszenia, wyłącznie w języku angielskim, zawierające m.in. CV i przepis na popisowe danie wraz z jego zdjęciem, należy wysyłać poprzez specjalny formularz na stronie:

https://www.finedininglovers.com/sanpellegrinoyoungchef2016/en/intro/

Wszystkie zgłoszenia zostaną podzielone na dwadzieścia regionów geograficznych.  W każdym regionie jury wybierze 10 osób, które zostaną zaproszone do wzięcia udziału w etapie regionalnym.  Zwycięzcy etapów regionalnych będą rywalizować w dniach 13-15 października w finale konkursu. Popisowe dania będzie oceniało Międzynarodowe Jury złożone z Szefów Kuchni. Zwycięzca otrzyma tytuł S.Pellegrino Young Chef 2016.

Jeżeli jesteś młodym kreatywnym kucharzem z unikalną wizją na zwycięską potrawę, S.Pellegrino S.Pellegrino Young Chef  2016 czeka na Ciebie!

San Pellegrino to naturalna woda mineralna wydobywana u stóp włoskich Alp ze źródła San Pellegrino Terme w Bergamo od 1899 roku. Obecna w najlepszych restauracjach na całym świecie, stanowi kwintesencję włoskiego stylu życia, przyjemności i dobrego smaku. Marka znana ze swego dziedzictwa, jakości i zaangażowania na rzecz wykwintnej kuchni.