S.Pellegrino Young Chef

W półfinale S.Pellegrino Young Chef konkursu dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej wystąpiło 10 zawodników w tym aż czworo reprezentantów Polski: Miłosz Grabowski z Restauracji Pod Różą w Krakowie, Jan Kiliański, szef kuchni Głównej Osobowej w Gdyni, Marcin Popielarz (restauracja Biały Królik w Gdyni), Łukasz Wącirz (restauracja Avocado w Poznaniu).

Dziesięciu uczestników miało za zadanie, aby w ciągu pięciu godzin przygotować 10 porcji swojego konkursowego dania oraz zaprezentować je przed członkami jury. Jury oceniało uczestników zwracając szczególną uwagę na pięć złotych zasad konkursu SPYC: produkt, umiejętności, talent, piękno i przekaz, czyli umiejętność przekazania w prosty sposób konkretnej wizji smaków i aromatów przygotowanego dania. Każdy z tych elementów musiał zostać wyeksponowany w konkursowym daniu, gdyż są to najistotniejsze wartości definiujące ideę fine dining - wpisaną w misję marki S.Pellegrino.

Zwycięzcą został Marcin Popielarz z restauracji Biały Królik w Gdyni. Dzięki wygranej weźmie udział w finale konkursu, który odbędzie się w maju przyszłego roku w Mediolanie.