S.Pellegrino Young Chef 2019-2020

Trwa nabór aplikacji do czwartej edycji międzynarodowego konkursu promującego młode kulinarne talenty z całego świata S.Pellegrino Young Chef 2019-2020.

S.Pellegrino Young Chef to międzynarodowy konkurs dla młodych Szefów Kuchni – utalentowanych  i skupionych w swojej pracy nie tylko na smaku, lecz i na prezencji potrawy. Inicjatywa ma na celu wspieranie ich rozwoju, a co za tym idzie – rozwoju wysokiej klasy gastronomii, którą można śmiało określić  mianem fine dining. Konkurs składa się z kilku etapów i rozpoczyna się złożeniem aplikacji wraz z opisem stworzonego przez szefa kuchni dania. Następnie, członkowie jury, w skład którego wchodzą przedstawiciele prestiżowej włoskiej szkoły kulinarnej ALMA wybierają ok. 200 najciekawszych zgłoszeń. Kolejnym etapem są regionalne półfinały tym razem w 12 lokalizacjach / do tej pory było to 21 lokalizacji / na całym świecie, których zwycięzcy będą rywalizować o pierwsze miejsce podczas globalnego finału, który odbędzie się w czerwcu 2020 roku.

Aplikując do konkursu, uczestnicy będą musieli zmierzyć się z „3 złotymi zasadami”. Dotyczą one produktów – muszą być najlepsze, jakie dany rynek ma do zaoferowania, zarówno pod względem jakości, świeżości, jak i unikalności, umiejętności pracy nad „surowym produktem”, tak by potrafić stworzyć z niego wyjątkową potrawę. Istotny jest talent. To on pozwala przekraczać granice w gotowaniu oraz sprawia, że przygotowane dania stają się dziełami sztuki oraz przekaz, czyli umiejętność przekazania w prosty sposób konkretnej wizji smaków i aromatów przygotowanego dania. Spełnienie tych zasad jest niezbędne, by w pełni oddać koncepcję fine dining oraz sprostać wymogom S.Pellegrino, jako ikony włoskiego szyku i elegancji.

Do 30 kwietnia 2019 r. młodzi szefowie kuchni z całego świata mają możliwość zaaplikowania do konkursu poprzez wypełnienie wniosku na stronie www.sanpellegrino.com.

Aby się zakwalifikować, szef kuchni musi spełniać określone warunki, tj. być poniżej 30. roku życia oraz posiadać co najmniej rok doświadczenia pracy w restauracji jako chef, sous chef, chef de partie, chef de cuisine lub commis. Ważna jest też znajomość języka angielskiego w stopniu komunikatywnym, ponieważ jest on oficjalnym językiem konkursu.

Pełna lista wymagań wraz z formularzem aplikacji dostępna jest na stronie internetowej www.sanpellegrinoyoungchef.com/en/rules