Sandra Skibińska laureatką X edycji Młodego Kreatora Sztuki Kulinarnej 2014

mediabase_98424_media_src_22119 marca w Centrum Kulinarnym Unilever Food Solutions w Poznaniu, stawiło się dwunastu uzdolnionych uczniów szkół o profilu gastronomicznym z całej Polski, po uprzednim zwycięstwie w półfinałach konkursu Młody Kreator Sztuki Kulinarnej, by tym razem walczyć o grand prix, cenne nagrody i udział w finale profesjonalnego konkursu dla kucharzy Primerba Cup.

Jury techniczne w składzie: Sebastian Krauzowicz i Mariusz Tkaczyk bacznie obserwowało startujących, notowało i zapamiętywało błędy oraz poprawnie wykonane czynności. Ostateczne ogłoszenie zwycięzcy należało jednak do szerszego grona jury degustacyjnego, które w składzie: przewodniczący Zenon Hołubowski (certyfikowany juror WACS) oraz Wiesław Ogrosowki, Rafał Godziemski, Krystian Szopka, Witold Iwański stało przed bardzo trudnym wyborem.

Po kilku godzinach spędzonych na obserwowaniu technik oraz próbowaniu potraw sporządzonych przezmediabase_98402_media_src_748 finalistów, nasze jury wybrało Sandrę Skibińską, która została ogłoszona Młodym Kreatorem Sztuki Kulinarnej jubileuszowej X edycji konkursu! Sandra odkrywa tajniki sztuki kulinarnej pod okiem pani Izabeli Starosty-Byczyńskiej z Zespołu Szkół w Bolechowie - szkoła w Murowanej Goślinie. Drugie miejsce zajął Bartosz Lenkiewicz z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Gorzowie Wlkp. przy ul. Okólnej.
Trzecie miejsce przyznano Jakubowi Sytykiwiczowi z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy przy ul. Konarskiego.

Jako, że była to jubileuszowa X edycja konkursu nie mogło zabraknąć przemówienia Piotra Wrotyńskiego – dyrektora zarządzającego Unilever Food Solutions, który podkreślił rosnącą popularność konkursu na przestrzeni lat: „Przez te dziesięć lat do udziału w naszym konkursie zgłosiło się 1323 uczniów, z ponad 100 szkół gastronomicznych z całej Polski. Ilość uczniów nadsyłających zgłoszenia do udziału w konkursie z roku na rok wzrasta, choć naszym zdaniem, nie ilość zgłoszeń jest najważniejsza, a ich jakość.”
W tym roku według naszego jury jakość stała na bardzo wysokim poziomie. Konkurs z roku na rok staje się coraz bardziej popularny i wymagający, a co za tym idzie rośnie jego prestiż. Konkurs od kilku edycji organizowany jest pod patronatem honorowym minsterstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.