Sebastian Olma zwycięzcą II edycji Top Chef

Sto tysięcy złotych i tytuł Top Chefa w drugiej edycji programu zdobył Sebastian Olma. W ścisłym finale pokonał Przemysława Błaszczyka i Adama Kowalewskiego.

Wszyscy trzej finaliści to znakomici kucharze, ale zwycięzca mógł być tylko jeden.

W studio pojawili się wszyscy uczestników 2. edycji "TOP Chef". Organizatorzy zaprosili także pierwszego zdobywcę tytułu "TOP Chef" - Martina Gimeneza Castro.

Podobnie jak w pierwszej edycji, finaliści otrzymali nieograniczony budżet na zakup składników oraz zadanie przygotowania 5-daniowego menu degustacyjnego w ciągu 3 godzin. Każdy z zawodników otrzymał do pomocy kogoś z uczestników programu, którzy odpadli wcześniej. W wyniku losowania okazało się, że Przemek będzie gotował z Adrianem Feliksem, Sebastian z Pawłem Kibartem, a Adam z Agnieszką Buch

Dania degustowali i oceniali jurorzy programu Top Chef: Wojciech Modest Amaro, właściciel warszawskiej restauracji "Atelier Amaro”, która jako jedyna w Polce zdobyła gwiazdkę Michelin; Joseph Seeletso, członek prestiżowego Klubu Szefów Kuchni; Maciej Nowak, znany krytyk kulinarny oraz Ewa Wachowicz, którą można zobaczyć w programie "Ewa gotuje”, jest ponadto autorką książek kulinarnych.

"Ten finał przebija jakością poprzedni finał Top Chef" - przed werdyktem oznajmił Wojciech Amaro.

Natomiast Joseph Seeletso powiedział, że "był seks na talerzu".

Sebastian Olma - najlepszy kucharz Top Chefa zachwycił jurorów swoim daniem. Za zwycięstwo otrzymał 100 tysięcy złotych i prestiżowy tytuł Top Chefa. Ma 26 lat, pracował jako kucharz w Restauracji Toma Aikensa, słynnego szefa kuchni w Londynie. Teraz też pracuje w Anglii, ale nie wyklucza, że wróci do Polski.