Seoul Gourmet 7-12 czerwiec 2016 – V edycja z udziałem Wojciecha Modesta Amaro

13233093_803995949738025_6624383171211467333_nSeoul Gourmet - wydarzenie, które gromadzi najbardziej utalentowanych szefów, media, specjalistów z branży HoReCa i znawców dobrej kuchni. Cel festiwalu to przedstawienie najnowszych trendów w światowej gastronomii, networking środowiska oraz prezentacja kuchni koreańskiej i jej filozofii.

Goście, podczas tych sześciu intensywnych dni, mają szansę poznać najnowsze techniki i metody gotowania, sezonowe składniki, najstarsze receptury, znakomite dania chefów-gospodarzy, zasmakować interpretacji koreańskiej kuchni z rąk najlepszych.

Jednym z honorowych gości jest polski chef - Wojciech Modest Amaro. Dołączy on do grona innych wybitnych chefów, którzy już dzielili się swoją wiedzą i umiejętnościami podczas Seoul Gourmet – w tym m.in. do: Jordiego i Joana Roca, Alexa Atali, Massimo Bottury, Bjorna Frantzena, Magnusa Nilssona czy Carlo Cracco.

W programie m.in.: Master Class – lekcje gotowania z goszczącymi w Korei chefami, Open Gourmet – gdzie każdy z odwiedzających będzie mógł skosztować dań przygotowanych przez międzynarodowej sławy kucharzy, na pięciu sekcjach – od przystawek po desery, Solo Dinner – popisowa, indywidualna kolacja każdego chefa, Savor Korea - poznanie lokalnych producentów, dostawców, hodowców, warsztaty i pokazy, Gourmet Avenue - podczas którego 50 restauracji z Seulu zaprezentuje swoje sztandarowe dania, a jedna z najbardziej multikulturowych dzielnic miasta zamieni się w prawdziwe święto dobrego jedzenia, i na finał Grand Gala – ukoronowanie wydarzenia z wyjątkową, zasiadaną kolacją, na którą menu skomponują goszczący w Korei chefowie. To podczas niej będą mogli zinterpretować koreańską kuchnię - według własnego uznania i z wykorzystaniem zebranej wiedzy i składników.

Na czas festiwalu najlepsze hotele i restauracje w Seulu, udostępnią swoje kuchnie i załogę, pozostając do pełnej dyspozycji top chefów. Ten światowy networking i wzajemna inspiracja wybitnych kucharzy, zapewni gościom wyjątkowe widowisko i zachwyt podniebienia.

Chef Amaro poprowadzi dla publiczności Lekcję Gotowania, prezentując swoje popisowe, polskie dania. Następnie własne Solo Dinner – zaprosi Gości w podróż po polskich smakach z koreańskim akcentem, serwując 5-daniowe menu degustacyjne. Podczas Grand Gali będzie autorem amuse bouche i jednego z dań głównych.

13254191_804055279732092_7240508462957137520_n

Tegoroczni uczestnicy Seoul Gourmet to m.in. Virgilio Martinez Veliz (Peru, restauracja Central,  4 - ta na liście The World’s 50 Best Restaurants S.Pellegrino), Josean Alija (Hiszpania, restauracja Nerua 1*), Jonathan Gushue (jeden z najbardziej utytułowanych kanadyjskich chefów, pod jego rządami restauracja Langdon Hall otrzymała 2** i znalazła się na liście 50 Best…), Ken Hom (Brazylia, 1*, znany z luksusowej kuchni azjatyckiej, autor wielu książek i programów telewizyjnych dla BBC) i gość specjalny Dorothy Hamilton, założycielka ICC - International Culinary Center, najlepszej szkoły gastronomicznej świata, znana jako „matka gwiazdkowych chefów”.