Srebrny medal dla polskich kucharzy

24 listopada 2016 w Hotelu Almond, przy ul. Toruńskiej 12 w Gdańsku odbyło się uroczyste podsumowanie udziału Narodowej Reprezentacji Polskich Kucharzy, która zdobyła srebrny medal podczas Olimpiady Kulinarnej w Erfurcie IKA 2016, w kategorii drużyn regionalnych.

12a

Reprezentacja powołana przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich, w składzie:

Manager drużyny – Krzysztof Szulborski

Kapitan drużyny  – Adam Woźniak – Szef kuchni Restauracji 1611, w Hotelu Dwór Oliwski/ Gdańsk

Członkowie drużyny:

Robert Skubisz – Szef Kuchni Amber Room/ Warszawa

Tomasz Milewski – Szef Kuchni w Hotelu Mikołajki*****/ Mikołajki

Przemysław Tworkowski – z-ca Szefa Kuchni Stena Line

Przemysław Langowski – Szef Kuchni Restauracji Magiel w Hotelu Almond/ Gdańsk

Mariusz Gachewicz – Szef Kuchni w Hotelu Zamek w Gniewie/ Gniew

Krzysztof Gradzewicz – Szef Kuchni Restauracja Correze / Gdańsk

Wojciech Dembowski – Szef Kuchni Banglob Catering/ Gdynia

Jacek Kempa – Szef Kuchni Restauracji Kempa Smaków/ Wrocław

Paweł Stawicki – Szef Kuchni Restauracji Mercato w Hotelu Hilton/ Gdańsk

Daniel Zawalich – Szef cukierni w Amber Room/ Warszawa

Jacek Majcherek -  Szef Kuchni Restauracji Słowacki w Smart Hotelu/ Gdańsk

Piotr Zawalich – z-ca Szefa Kuchni Hotel Mikołajki*****/ Mikołajki

Andrzej Ławniczak – Pomorska Akademia Kulinarna/ Gdańsk

Podczas uroczystego podsumowania wręczono oficjalne podziękowania i pyszne upominki sponsorom i patronom medialnym, którzy wspierali drużynę podczas przygotowań. Po części oficjalnej, wszyscy goście zostali zaproszeni na lunch przygotowany przez Szefa Kuchni Restauracji Magiel w Hotelu Almond - Przemysława Langowskiego, który był gospodarzem wydarzenia.

2a

Narodowa Reprezentacja Polskich Kucharzy mogła trenować i wziąć udział w olimpiadzie IKA 2016 dzięki wsparciu sponsorów: Iglotex S.A, Dajar HoReCa, Gzella, ChemaN, Kotányi, Mlekovita, Kruszwica, Fusion Gusto, Chef, Farm Frites, Ambasador92.

7a8a9a10a

Gościem honorowym spotkania był Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk.

22 października 2016 Narodowa Reprezentacja Polskich Kucharzy zdobyła srebrny medal w kategorii drużyn regionalnych, podczas jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych na świecie – Międzynarodowej Olimpiady Kulinarnej w Erfurcie (Internationale Kochkunst Ausstellung).

Zadaniem drużyny było przygotowanie czterech różnego rodzaju przekąsek typu finger food, o wadze 10-20 g każda. Regulamin określał, że 2 z nich powinny być przygotowane na zimno i podane na zimno, a dwie pozostałe przygotowane na gorąco i podane na zimno. Ponadto, nasi kucharze przyrządzili  dwa rodzaje starterów: gorące, w których wszystkie elementy były gorące, a wydane na zimno, oraz zimne, gdzie wszystkie elementy były zimne i wydane także na zimno. Co więcej, na stole dań regionalnych Narodowej Reprezentacji Polskich Kucharzy znalazło się szczegółowo zaaranżowane, pięciodaniowe menu oraz uroczysty talerz owoców. Mogłoby się wydawać, że to by było na tyle. A jednak to nie koniec wymagań, jakie stawiała przed uczestnikami IKA. Drugą składową była realizacja programu cukierniczego, w którym do przygotowania był deser z czekoladą w roli głównej, deser z owocami, stanowiącymi pierwszoplanowy składnik oraz deser własnego wyrobu, czyli zupełny freestyle! Kolejnym zadaniem cukiernika było przygotowanie talerza z czterema rodzajami czekoladek/pralinek o wadze 6-14 g każda. Zmagania kucharzy z całego świata oceniało międzynarodowe jury, składające się z oficjalnie uznanych ekspertów kulinarnych.

Wśród dań olimpijskich Narodowej Reprezentacji Polskich Kucharzy, startującej w kategorii w drużyn regionalnych znalazły się m.in.: Sandacz marynowany na słodko i słono, gotowany w sous-vide w temperaturze 44 stopni 15 minut z grzybami lejkowca, duszonymi z tymiankiem, szalotką oraz z musem z młodego szpinaku, gotowanego w cydrze jabłkowym. Puree z chlorofilu, mięty kolendry i verbeny. Warzywa (marchewka, pietruszka-korzeń) gotowane w maśle palonym z czarną soczewicą, owinięte we włoską kapustę, gotowaną w niskiej temperaturze. Kwaszona czerwona cebula w zalewie z octu winnego i syropu z białego bzu i z gotowanym porem w maśle.

Sędziowie, oprócz perfekcyjnie przygotowanych dań podziwiali także stół autorstwa WG Design Wojciech Goska. Ekspozycja została wykonana z potężnego kawałka drewna o rozmiarach 3 m na 3 m i wyrastało z niego drzewko, na którym rosły jabłka.