Szczypta kina kulinarnego we wrześniu w Kuchni+

We wrześniu Kuchnia+, autorski kanał platformy nc+, przygotowała niespodziankę dla miłośników fabularnego kina kulinarnego. 21 września widzowie będą mogli obejrzeć „Tam, gdzie rosną grzyby”. Stacja zaprosi także na comiesięczny cykl Kuchnia+ food film fest, w którym wyemituje dokument „Ostatni ocean”. Zestaw filmów uzupełni „Rick Stein – smak włoskiej opery” o związkach sztuki z jedzeniem.

1 września o 21:45 Kuchnia+ zaprezentuje dokument „Ostatni ocean” - premierę z cyklu „Kuchnia+ food film fest”. Reżyser filmu Peter Young zauważa, że kwestie pochodzenia naszego jedzenia i ochrony środowiska naturalnego są tylko z pozoru od siebie niezależne. Wtóruje mu kalifornijski ekolog David Ainley, który od blisko 30 lat prowadzi badania na Morzu Rossa. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, w którym naturalny ekosystem w dużej części pozostał nietknięty przez ludzi. Jednak w ostatnim czasie nasiliła się liczba połowów na jego terenie. Szczególnie cenny dla rybaków jest antar polarny sprzedawany potem jako antar patagoński. Interes jest tak lukratywny, że mięso tej ryby nazywane jest „białym złotem”.

O wpływie włoskiego jedzenia na kulturę tego kraju, w tym szczególnie na muzykę opowie „Rick Stein – smak włoskiej opery” (13 września, 16:00). Rick wyjaśnia dlaczego twórczość Verdiego, Rossiniego i Pucciniego jest tak mocno związana z potrawami regionów, z których artyści pochodzili lub, w których pracowali. Puccini uwielbiał proste dania ze swojej rodzinnej Toskanii; Verdi miał własną farmę, a wiele ciekawych przepisów nosi nazwę po Rossinim.

„Tam, gdzie rosną grzyby” to koprodukcja polsko-amerykańska w reżyserii Jasona Cortlunda i Julii Halperin, którą stacja pokaże 21 września o 13:40. Lucien i Regina to para trzydziestoparolatków. Utrzymują się ze zbierania grzybów w lasach New Jersey, które następnie sprzedają do najlepszych nowojorskich restauracji. Oboje są jednocześnie perfekcjonistami i utalentowanymi kucharzami. Niemniej proste i niestabilne finansowo życie jakie wiodą nie do końca odpowiada Reginie. Ich małżeństwo zostaje wystawione na próbę, kiedy kobieta otrzymuje ofertę pracy w dobrej restauracji w Nowym Jorku. Film był nominowany do Gotham Awards 2012 i zdobył dwie nagrody na festiwalu Mannheim-Heidelberg.