Tanki - smak piwa prosto z browaru

Innowacyjne rozwiązanie w gastronomii – świeże piwo serwowane prosto ze specjalnych tanków  – wprowadza na ogólnopolski rynek największa polska marka piwa – Tyskie. Po sukcesie na południu Polski, Kompania Piwowarska S.A. zdecydowała się na zainstalowanie tanków w największych miastach w całym kraju.

Rewolucyjna metoda serwowania piwa bezpośrednio z kilkusetlitrowych tanków umożliwia napicie się piwa
zaledwie kilka godzin po jego wyprodukowaniu. Zafascynowani bogatą tradycją i kulturą picia piwa w Czechach czy Holandii, postanowiliśmy przenieść ten sprawdzony i wyjątkowo oryginalny system dystrybucji na polski rynek. W ten sposób chcemy budować kulturę picia piwa w naszym kraju. Początkowo piwa Tyskie z tanka mogli napić się wyłącznie mieszkańcy południowej Polski. Ponieważ jednak miłośnicy złotego trunku polubili piwo z tanków, podjęliśmy decyzję o wprowadzeniu ich także w innych regionach kraju - tłumaczy Marta Andreasik, specjalista ds. PR marek w Kompanii Piwowarskiej.

Piwo z tanka charakteryzuje maksymalnie skrócony system dystrybucji oraz innowacyjny system788238135937087276145 przechowywania i rozlewania. Świeże piwo wyprodukowane w browarze przelewane jest do samochodu-cysterny, który transportuje je jeszcze tego samego dnia bezpośrednio do pubów. Tam piwo przetłaczane jest do stalowych pojemników – tanków. Potem trafia z nich do kufli miłośników złocistego trunku. Przez cały ten czas piwo nie ma kontaktu z tlenem ani dwutlenkiem węgla. Dzięki skróceniu drogi piwa z browaru do punktu sprzedaży, Tyskie z tanka nie traci swoich walorów, a krótki termin przydatności do spożycia – do 14 dni od otwarcia tanka – gwarantuje, że zachowuje ono smak świeżego piwa prosto z browaru. Tyskie z tanka jest mniej nagazowane niż tradycyjne - dostępne dotąd w gastronomii - i ma wyjątkowy, nieco łagodniejszy smak, a także utrzymywane jest w stałej temperaturze: 4-6 stopni. Jest ono chłodzone przez cały łańcuch dystrybucji – od browaru aż do kufla.

Pierwsze Tyskie z tanków trafiło do 23 lokali na południu kraju – m.in. do 4 pubów we Wrocławiu, 3 w Krakowie, 6 w Tychach, czyli do miejsc zlokalizowanych w pobliżu „kolebki” piwa Tyskie - Tyskich Browarów Książęcych, gdzie od prawie 400 lat warzy się piwo. Innowacyjny na polskim rynku gastronomicznym system dystrybucji odniósł ogromny sukces wśród konsumentów. Od marca ubiegłego roku klienci lokali z tankami wypijają tam średnio 3 l piwa z tanka tygodniowo, co łącznie dało już ok. 5000 hl.  W lokalach, w których zdecydowano się  to rozwiązanie sprzedaż piwa wzrosła o ok. 10 %. Konsumenci regularnie odwiedzają miejsca, w których serwuje się Tyskie z tanka i doceniają delikatność, bogaty smak i lekkie nagazowanie złocistego napoju. Świeże piwo, prosto z browaru serwowane jest już w 2 lokalach w Warszawie, wkrótce tankowego piwa będzie można napić się w największych miastach na terenie całej Polski.

Do serwowania świeżego piwa z tanków konieczna jest unikalna instalacja: jej głównym elementem są cylindryczne pojemniki (tanki) wykonane ze stali. Instalacja ma wbudowany zintegrowany system chłodzący, pozwalający utrzymywać piwo w niskiej temperaturze.

Tyskie z tanka to nowatorska metoda, wprowadzająca nową jakość do polskiej gastronomii. Świeże piwo prosto z browaru podbiło polskie puby i restauracje na południu kraju. Od teraz, poleje się również w całej Polsce.