The Best Chef Awards 2021

Amsterdam jest gospodarzem piątej edycji The Best Chef Awards 2021. Trzydniowe kulinarne święto obejmować będzie: Food Meets Science, Area Talks oraz uroczystą Galę rozdania nagród, w czasie której uhonorowani zostaną najlepsi szefowie kuchni z całego świata.

Po zeszłorocznej edycji #VIRTUAL2020, szefowie kuchni, foodies, dziennikarze i eksperci ze świata kulinarnego spotkają się ponownie osobiście, aby podzielić się wiedzą i poprowadzić dyskusje na cztery główne tematy: przyszłość fine dining, ciemne i jasne strony gastronomii, trendy w gastronomii holenderskiej oraz zrównoważony rozwój.

Po udanej wirtualnej edycji w zeszłym roku, która zgromadziła 21 prelegentów z różnych zakątków świata, zespół THE BEST CHEF AWARDS jest szczęśliwy i gotowy by powrócić do BACK TO "LIVE", BACK TO REALITY z tegorocznymi czterema głównymi tematami.

AREA TALKS

14 września tego roku powraca AREA TALKS, jedno z głównych wydarzeń w kalendarzu The Best Chef AWARDS, stworzone po to, aby zapewnić wszelkiego rodzaju ekspertom związanym ze światem kulinarnym platformę do dzielenia się i wymiany opinii, pomysłów i wiedzy. Jesteśmy przekonani, że dyskusja jest naprawdę ważna i chcemy zachęcić ekspertów, takich jak szefowie kuchni, naukowcy, właściciele firm, producenci, dziennikarze do wymiany wiedzy i uczenia się od siebie nawzajem. The Best Chef jest platformą globalną i mimo, że w każdej kulturze jest wiele różnic, wszyscy mamy wiele wspólnych problemów i wyzwań, jeśli chodzi o gastronomię - wyjaśnia Joanna Ślusarczyk, neurobiolog i jedna z założycielek THE BEST CHEF.

Zaczynając od "Przyszłość fine dining", panelu dyskusyjnego, w którym Sven Elverfeld z restauracji AQUA, Manu Buffara z restauracji Manu, Gerhard Huber i Kaja Sajovic podzielą się inspirującymi pomysłami i punktami widzenia na to jakie są nowe i przyszłe trendy w fine diningu, jak eksperci widzą przyszłość gastronomii.

Drugim tematem będą: "Ciemne i jasne strony gastronomii" - panel, w którym żaden temat nie zostanie pominięty, niezależnie od tego, jak bardzo może być kontrowersyjny. Michael van der Kroft z restauracji Tres, Syrco Bakker z restauracji Pure C czy Jermain de Rozario z restauracji De Rozario to tylko niektórzy z prelegentów, którzy będą dyskutować o takich kwestiach jak warunki w miejscu pracy, zdrowie psychiczne i seksizm.

Aby uhonorować kraj gospodarza, trzecim tematem będzie "Holenderska gastronomia - moda i trendy". Głos zabiorą Jonnie i Therese Boer z De Librije, Jan Jacob Boerma, Soenil Bahadoer z De Lindehof, Marleen i Jeroen Brouwer  z restauracji De Loohoeve oraz Joël Broekaert - holenderski dziennikarz kulinarny. Wspólnie będą dyskutować o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości lokalnego fine dining w kraju, który niekoniecznie jest znany ze swojej tradycji gastronomicznej, ale który zdołał podnieść poprzeczkę i umieścić holenderską kuchnię na najwyższym międzynarodowym poziomie.

Punktem kulminacyjnym dnia będzie panel dyskusyjny: "Co to jest zrównoważony rozwój?" Nie jest to nowy temat, ale organizacja THE BEST CHEFS AWARDS bardzo się na nim skupia. Hannah van Zanten z Uniwersytetu Wageningen, Joris Bijdendijk z restauracji RIJKS, David Munoz z restauracji DiverXO, Ana Roš z Hiša Franko i Antonia Klugmann z L'Argine a Venco' oraz dziennikarka Lisa Lesch Palmer będą debatować nad ekscytującymi i innowacyjnymi rozwiązaniami problemu, który dotyczy nas wszystkich. Jaka jest ogólna sytuacja w gastronomii? Co mogą zrobić restauracje, aby stać się bardziej ekologiczne? Czy restauracje powinny używać mniej mięsa, a więcej warzyw?

Bezpłatny stream na żywo z całych trzech dni wydarzenia będzie dostępny dla każdego. Rejestracja na wydarzenie on-line dostępna jest pod linkiem: https://meeting15.com/en/join-event/the-best-chef-sp-z-oo-the-best-chef-awards/2832

Bilety na galę wręczenia nagród na żywo w dniu 15 września dostępne są pod linkiem: https://meeting15.com/en/buy/tickets/the-best-chef-sp-z-oo-the-best-chef-awards