The World’s 50 Best Restaurants 2014 by S.Pellegrino & Acqua Panna


chefs---c-worlds-50-best-restaurants-sponsored-by-s.pellegrino--acqua-panna-april-2013_sized2 28 kwietnia brytyjskie czasopismo „Restaurant” ogłosi po raz 12 listę 50 najlepszych restauracji na świecie „The World’s 50 Best Restaurants 2014 by S.Pellegrino & Acqua Panna”. Prestiżowy ranking jest przygotowywany na podstawie głosów ponad 900 ekspertów branży restauracyjnej z całego świata. Są oni proszeni o wskazanie siedmiu najciekawszych, najlepszych doświadczeń z wizyt w restauracji, które odbyli w ciągu ostatnich 18 miesięcy.

W ubiegłym roku wygrała hiszpańska restauracja El Celler de Can Roca pokonując duńską Nomę, która pierwsze miejsce rankingu okupowała przez  trzy lata.

El Celler de Can Roca to restauracja wykorzystująca tradycyjne dla kuchni hiszpańskiej składniki, które są podawane i doprawiane w sposób innowacyjny. Przykładem są karmelizowane oliwki faszerowane pastą z anchois i podane na miniaturowym oliwnym drzewku. Tak ciekawy sposób podania nie jest jednak czymś niezwykłym w grupie restauracji z TOP 10. Noma serwuje np. rzodkiewkę podawaną w doniczce z jadalną ziemią. 1

El Celler de Can Roca słynie też z lodów o smaku dymu z kubańskich cygar czy deserów bazujących na składnikach perfum. Restauracja jest prowadzona przez trzech braci, z których każdy zajmuje się innym aspektem gastronomii: Joan jest kucharzem, Jordi cukiernikiem, Josep specjalistą od win.

Przypomnijmy pierwszą dziesiątkę miejsc wartych odwiedzenia wg rankingu 50 Najlepszych Restauracji Świata San Pellegrino & Acqua Panna z 2013 roku.

1. El Celler de Can Roca, Girona, Spain, www.cellercanroca.com

2. Noma, Copenhagen, Denmark, www.noma.dk

3. Osteria Francescana, Modena, Italy, www.osteriafrancescana.it

4. Mugaritz, San Sebastián, Spain, www.mugaritz.com

5. Eleven Madison Park, New York, USA, www.elevenmadisonpark.com

6. D.O.M., São Paulo, Brazil, www.domrestaurante.com.br

7. Dinner by Heston Blumenthal, London, UK, www.dinnerbyheston.com

8. Arzak, San Sebastián, Spain, www.arzak.es

9. Steirereck, Vienna, Austria, www.steirereck.at/restaurant

10. Vendôme, Bergisch Gladbach, Germany, www.schlossbensberg.com

Czy w gronie 50 najlepszych restauracji na świecie po raz pierwszy znajdzie się restauracja z Polski? Na to pytanie poznamy odpowiedż 28 kwietnia.