The World’s 50 Best Restaurants 2021

Restauracja Noma z Kopenhagi po raz kolejny została uznana za najlepszą restaurację na świecie podczas ceremonii The World’s 50 Best Restaurants 2021, która  odbyła się w Antwerpii na północy Belgii.

Ubrany w koszulę zaprojektowaną przez córkę, Rene Redzepi, szef kuchni i właściciel restauracji, podziękował swojemu zespołowi i powiedział, że bez nich nigdy by się to nie wydarzyło.

Noma była wcześniej na szczycie listy czterokrotnie, ale po zamknięciu w 2016 roku i ponownym otwarciu w nowej lokalizacji w 2018 roku, restauracja została uznana za nowe miejsce. To sprawia, że są jedyną restauracją, która znalazła się na szczycie listy w dwóch różnych lokalizacjach i pojawiła się na nim zaledwie kilka tygodni po tym, jak wreszcie otrzymała trzecią gwiazdkę Michelin.

To święto i jednocześnie pożegnanie - powiedział Redzepi, odnosząc się do nowej kategorii Best of the Best, co oznacza, że ​​Noma nie może ponownie zająć pierwszego miejsca bez przeprowadzki po raz trzeci.

Kiedy otwierałem Nomę miałem 23 lata… naszym marzeniem było po prostu zarabiać na życie z tego, co kochaliśmy. , wchodzimy teraz w inny cykl. Cykl post-Covid. Ale jaka jest nasza przyszłość? Jak chcemy gotować? Jakie zasady stanowią podstawę tego, co robimy? Spędziliśmy ostatnie półtora roku marząc o czymś, jesteśmy gotowy do pracy. Dziękuję za szaloną jazdę i do widzenia - powiedział Redzepi. Zapytany o receptę na sukces, odparł, że ta recepta ma 79 imion – tyle osób jest w ekipie Nomy. 

Drugie miejsce na liście zajęła restauracja Geranium mieszcząca się również w Kopenhadze, a trzecie Asador Etxebarri w Hiszpanii.

Podczas gali w Antwerpii wręczono też nagrody specjalne. Tytuł najlepszej szefowej kuchni na świecie otrzymała Pía León, twórczyni restauracji Kjolle w peruwiańskiej Limie, współprowadząca z mężem Virgilio Martinezem restauracje Central oraz MIL.

Nagrodę „Ikony” otrzymała Dominique Crenn, pochodząca z Francji szefowa kuchni restauracji Crenn w San Francisco. Nagroda „One to Watch” dla restauracji, którą warto mieć na oku powędrowała w ręce twórców londyńskiej Ikoyi – szefa kuchni Jeremy’ego Chana i dyrektora restauracji Iré Hassana-Odukalego. Wyróżnienie dla najlepszego szefa cukierni otrzymał Will Goldfarb, twórca, serwującej inspirowane deserami dania restauracji Room4Dessert w Ubud na Bali. Za proekologiczne podejście oraz stosowanie zrównoważonych praktyk wyróżniono restaurację Boragó z Santiago w Chile, a za mistrzowską gościnność – Brigit i Heina Reitbauerów, gospodarzy dwugwiazdkowej restaurację Steirereck w Wiedniu.

Ranking, który co roku tworzy magazyn "Restaurant", powstał na podstawie opinii i doświadczeń ponad 1040 ekspertów branży restauracyjnej (kucharzy, krytyków i podróżujących smakoszy), pochodzących z 26 regionów świata.

Ogłaszane corocznie wyniki prestiżowych rankingów, takich jak World’s 50 Best Restaurants, La Liste czy Michelin, dla prawdziwych miłośników kuchni od lat są wyznacznikiem dobrego smaku i gwarancją najwyższej jakości.

Nagroda World’s 50 Best Restaurants jest uznawana w świecie kulinariów za najbardziej prestiżową i znaczącą. Restauracja może zyskać prawdziwy rozgłos, a jej notowania szybują w górę.

Początkowo skromny ranking „The World’s 50 Best Restaurants” magazynu kulinarnego „Restaurant”, tworzony od 2002 roku, dziś wyznacza trendy i standardy gastronomiczne na świecie.

Najlepsze restauracje 2021 

1. Noma – Kopenhaga, Dania

2. Geranium – Kopenhaga, Dania

3. Asador Etxebarri – Atxondo, Hiszpania

5. Disfrutar – Barcelona, Hiszpania

6. Frantzén – Sztokholm, Szwecja

7. Maido – Lima, Peru

8. Odette – Singapur

9. Pujol – Meksyk, Meksyk

10. The Chairman – Hong Kong, Chiny

11. Den – Tokio, Japonia

12. Steirereck – Wiedeń, Austria

13. Don Julio – Buenos Aires, Argentyna

14. Mugaritz – San Sebastian, Hiszpania

15. Lido 84 – Gardone Riviera, Włochy

16. Elkano – Getaria, Hiszpania

17. A Casa do Porco – Sao Paulo, Brazylia

18. Piazza Duomo – Alba, Włochy

19. Narisawa – Tokio, Japonia

20. Diverxo – Madryt, Hiszpania

21. Hiša Franko – Kobarid, Słowenia

22. Cosme – Nowy Jork, USA

23. Arpège – Paryż, Francja

24. Septime – Paryż, Francja

25. White Rabbit – Moskwa, Rosja

26.Le Calandre – Rubano, Włochy

27. Quintonil – Meksyk, Meksyk

28. Benu – San Francisco, USA

29. Reale – Castel di Sangro, Włochy

30. Twins Garden – Moskwa, Rosja

31. Restaurant Tim Raue – Berlin, Niemcy

32. The Clove Club – Londyn, UK

33. Lyle’s – Londyn, UK

34. Burnt Ends – Singapur

35. Ultraviolet by Paul Pairet – Szanghaj, Chiny

36. Hof VanCleve – Kruishoutem, Belgia

37. Single Thread – Healdsburg, USA

38. Boragó – Santiago, Chile

39. Florilège – Tokio, Japonia

40. Sühring – Bangkok, Tajlandia

41. Alléno Paris au Pavillon Ledoyen – Paryż, Francja

42. Belcanto – Lizbona, Portugalia

43. Atomix – Nowy Jork, USA

44. Le Bernardin – Nowy Jork, USA

45. Nobelhart & Schmutzig – Berlin, Niemcy

46. Leo – Bogota, Kolumbia

47. Maaemo – Oslo, Norwegia

48. Atelier Crenn – San Fransisco, USA

49. Azurmendi – Larrabetzu, Hiszpania

50. Wolfgat – Paternoster, Afryka Południowa