Top 10 polskich dań

Kaczka, tatar, zupa grzybowa, a może pierogi albo sernik? Jakie dania są symbolem polskiej kuchni? Warszawska Folk Gospoda, która i w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie, stworzyła ranking 10 bestsellerów – potraw, które najchętniej zamawiali tam polscy i zagraniczni goście.

Wśród największych hitów znalazły się m.in. pieczona golonka, tatar z polędwicy wołowej i schab z dzika.

Tuż za nimi kaczka z pieca, sum mazurski, placek zbójnicki i zupa z leśnych grzybów. Na liście najczęściej zamawianych są też dania klasyczne: polędwica z rusztu, żurek na zakwasie, pierogi i schabowy z mizerią. Wśród deserów najwięcej zwolenników zyskały sernik z białą czekoladą i tradycyjna szarlotka.

411822_462909883733973_1394112167_oRestauracja przy Waliców 13 to firma rodzinna. Jej pomysłodawcą i założycielem jest Piotr Popiński, ekspert rynku gastronomicznego, twórca konceptów wielu popularnych marek restauracyjnych, ale przede wszystkim pasjonat polskiej kuchni.

- Kiedy w 2004 roku zakładaliśmy Folk Gospodę takich restauracji było w stolicy naprawdę niewiele - dominowały pizzerie, kebaby i fastfoodowe sieciówki. Potem przyszły mody na kuchnię chińską, włoską czy japońską. My postawiliśmy na kuchnię polską i konsekwentnie trzymamy się przyjętych na samym początku zasad – nie uznajemy konserwantów, chemii, półproduktów, tanich zamienników. Sami pieczemy chleb i ciasta, wyrabiamy domowe masło, pierogi, pasztety i wędliny. Od lat korzystamy z tych samych, sprawdzonych dostawców, np. sery sprowadzamy z Wiżajn na Suwalszczyźnie, polędwicę sezonowaną od hodowcy spod Szczecina, a ogórki kupujemy w niewielkim gospodarstwie pod Jarosławiem – opowiada Piotr Popiński. I dodaje - Pilnujemy jakości, która jest dla nas największym priorytetem, ale także cen. Chcemy, by mógł przyjść do nas każdy, kto ceni dobre jedzenie, ale nie zamierza wydać fortuny.


Szef KuchniW Folk Gospodzie od pierwszego dnia pracuje ten sam szef kuchni, który czuwa, by do menu bazującego na tradycyjnych polskich przepisach, wprowadzać autorskie, oryginalne rozwiązania. Goście mogą delektować się m.in. schabem z dzika aromatyzowanym trawą żubrową czy wykwintnym sumem mazurskim podawanym z blanszowanym szpinakiem i sosem z białej cebuli i zielonego pieprzu. Ta niepowtarzalna mieszanka różnych tradycji kulturowych i kulinarnych z całej Polski zaprawiona nutą nowoczesności sprawia, że restaurację odwiedzają nie tylko Warszawiacy, ale i liczni goście z zagranicy, w tym gwiazdy takie jak Garou, Joe Cocker, Boney M, Smokie czy Lukas Podolski.

Restaurację doceniają także instytucje branżowe i media. Folk Gospoda otrzymała wyróżnienie Certificate of Excellence od największego na świecie portalu turystycznego Trip Advisor, Warsaw Insider nagrodził lokal w kategorii Traditional Polish tytułem Best of Warsaw 2013. Magazyn Forbes i Warszawska Organizacja Turystyczna rekomendują restaurację biznesmenom i zagranicznym turystom, a kulinarny kanał kuchnia+ przyznał jej nagrodę za "najlepsze menu restauracji 2012". W 2014 roku znalazła się na liście 100 najlepszych restauracji w Polsce.