Trendy Chef – on the street

IV edycja Międzynarodowego Konkursu Trendy Chef – on the street odbędzie się 22 sierpnia w Bydgoszczy.

Celem konkursu jest odkrywanie, poznawanie i promowanie nowych talentów i osobowości kulinarnych. Trendy Chef, to konkurs poszukujący nowych trendów, które obowiązywać będą w polskiej gastronomi przez następny rok. Ma on także pokazać nowe pomysły smakowe, techniczne, design w połączeniu z nowoczesnością i aktualną estetyką potraw na talerzu. Inspirować poprzez nowe techniki, rozwiązania technologiczne i kulinarne kucharzy do dalszej pracy i rozwoju w tworzeniu nowoczesnej Kuchni Polskiej również w oparciu o tradycję i kulinarną historię naszego Kraju.
W tym roku zadanie konkursowe polegać będzie na przygotowaniu 7 porcji dania głównego - obowiązkowym składnikiem będą podroby (żołądki, ozorki, nerki, serca, wątróbka, grasica, móżdżek – do wyboru drobiowe, wołowe lub wieprzowe, należy użyć przynajmniej dwa elementy obowiązkowe.
Deser - obowiązkowym składnikiem będzie czekolada firmy Callebaut. Należy użyć przynajmniej 2 rodzaje czekolady w/w firmy. Przepis powinien być niepowtarzalnym autorskim pomysłem. Czas na przygotowanie dania głównego i deseru – 120 minut.
Prestiż Konkursu Trendy Chef podkreśla to, że został nominowany do Kulinarnego Pucharu Polski 2015.Nominację do KPP na rok 2015 otrzymuje zwycięzca Konkursu Trendy Chef, który został zgłoszony jako kapitan w formularzu zgłoszeniowym. Otrzyma on też puchar i miano Trendy Chefa 2015 r.