Trzy restauracje w Polsce uhonorowane gwiazdką Michelin.

W dniu dziesieszym ogłoszono zestawienie restauracji wyróżnionych w najnowszym Czerwonym Przewodniku Michelin "Main Cities of Europe 2020". Do grona lokali wyróżnionych tym prestiżowym symbolem dołączyła krakowska restauracja - jest to Bottiglieria 1881.

Za kuchnię Bottiglieria 1881 odpowiada zespół utalentowanych szefów kuchni - head chef Przemysław Klima oraz chefowie Paweł Kras i Jakub Kojder, których wspiera manager i head sommelier Kajetan Zalewski. Lokal działa na Kazimierzu, na ul. Bocheńskiej 5.

Wyróżnienie jednej gwiazdki zachowały z poprzednich lat dwie warszawskie restauracje – Atelier Amaro Wojciecha Modesta Amaro (która jako pierwsza polska restauracja otrzymała je w 2013 i od tego czasu je utrzymuje) oraz restauracja Senses, prowadzona przez Andrea Camastrę.

Wyróżnienia BIB Gourmand w utrzymały warszawskie restauracje Ale Wino, Brasserie Warszawska, Butchery and Wine oraz Kieliszki na Hożej oraz krakowska restauracja Zazie (utraciły je natomiast warszawskie Kieliszki na Próżnej).

Ukazujący się od ponad stu lat przewodnik gastronomiczny Michelin niezmiennie pozostaje jednym z najważniejszych źródeł informacji dla smakoszy poszukujących najlepszych restauracji. Rekomendacje publikowane w tzw. czerwonej książeczce powstają na podstawie opinii inspektorów, którzy anonimowo odwiedzają restauracje i poddają je wnikliwej ocenie.