Turystyka kulinarna

Marketing ofert luksusowych, produkcja doświadczeń gastronomicznych i generowanie poczucia swojskości - to wszystko aspekty turystyki, które mogą dobrze wróżyć podróżnym w "nowej rzeczywistości". Mogą one również pomóc przyciągnąć dysponujących sporą siłą nabywczą niemieckich turystów, ponieważ coraz częściej wracają oni do zagranicznych podróży - uważają analitycy firmy GlobalData.

Niemcy były największym światowym rynkiem źródeł wyjazdowych w 2020 roku ze względu na wpływ COVID-19. Wiele organizacji związanych z turystyką będzie teraz starało się przyciągnąć jak najwięcej niemieckich turystów w 'nowej rzeczywistości, co może pomóc w przyspieszeniu ożywienia gospodarczego. - komentuje Ralph Hollister, analityk ds. podróży i turystyki w GlobalData.

Według badań konsumenckich przeprowadzonych przez GlobalData, w Niemczech ponad jedna czwarta respondentów zarabia ponad 50 000 euro, co stanowi roczny dochód gospodarstwa domowego przed opodatkowaniem. Jest to więcej niż w Belgii, Francji i Włoszech. Ten wyższy odsetek niemieckich gospodarstw domowych zarabiających ponad 50 000 euro oznacza, że większa część niemieckiego rynku może być w stanie pozwolić sobie na luksusowe produkty i usługi podczas wakacji, co dobrze wróży dla ekskluzywnych destynacji i firm turystycznych - dodaje Ralf Hollister.

Z danych GlobalData wynika, że 30% niemieckich turystów albo "zaczęło" gotować posiłki od podstaw w domu, albo "robi to częściej" z powodu pandemii. Gotowanie większej ilości posiłków od podstaw w domu może sprawić, że niemieccy konsumenci bardziej docenią szereg różnych kuchni i smaków. To większe uznanie może przełożyć się na zwiększony popyt na wycieczki gastronomiczne. Marketing doświadczeń gastronomicznych dla niemieckich turystów wzbogaca również produkt kulturowy danej destynacji. Próbując różnych lokalnych i międzynarodowych przepisów kulinarnych i kuchni, mogą oni przenieść się w czasie i podkreślić historyczne znaczenie danego miejsca. - przekonuje Ralf Hollister.

Jak podkreśla Global Data, ponad jedna piąta (22%) niemieckich podróżników zazwyczaj odbywa podróże kulturalne, co oznacza, że dodanie autentycznych doświadczeń gastronomicznych może wzmocnić wrażenia turystyczne.