Uczta polskich smaków w Radisson Blu Hotel Kraków

W styczniu w ramach Bufetu Surf&Turf w hotelu Radisson Blu Kraków gości zaskoczy regionalna kuchnia polska. Na talerzach zagoszczą przysmaki podhalańskie, podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie i inne. To dobra okazja by w jednym miejscu skosztować potraw i lokalnych przysmaków znajdujących się w kanonie kulinarnym tak wielu zakątków kraju. 

1528578_10152228760851509_66931671_n Hotelowa restauracja Milk&Co zaprasza do bufetu w każdy czwartek, piątek i sobotę stycznia od 18:00 do 23:00. W menu znajdują się znane dania, takie jak: pierogi, podhalańska kwaśnica, czy rolada śląska, a także coraz bardziej popularny chleb prądnicki. Nie zabraknie również przysmaków spotykanych okazjonalnie np. rogali Marcińskich, wadowickich kremówek oraz kruszonki ze śliwek. 

Chcemy przypomnieć Polakom co to znaczy dobrze zjeść. Dlatego trochę w tym miesiącu nieco zmienimy koncepcję naszego bufetu Surf&Turf i zaserwujemy prawdziwą polską ucztę,” wyjaśnia szef kuchni Miłosz Kowalski. „Oprócz bardziej znanych potraw podamy między innymi takie niespodzianki jak forszmak, prozioki, pierogi kudłate, parzy broda, czy danie o nazwie ‘ślepe ryby’z myrdyrydą”, dodaje.

Czym są tajemnicze ślepe ryby? Miłosz Kowalski uchylił rąbka tajemnicy: „Nazwa jest przewrotna i nie ma nic wspólnego z rybami ani tym bardziej pozbawianiem ich oczu. To tradycyjna wielkopolska zupa ziemniaczana. […] Mój przepis to wersja nieco wzbogacona, bo gotowana na wywarze mięsnym”

Klienci zasiadający do posiłków w obiektach konferencyjnych, zachwycają się serwowanymi posiłkami nie tylko ze względu na wyjątkowy smak, ale również czas spędzony na przygotowaniu dania. W dzisiejszych czasach żyje się szybko, dotyczy to również spożywania posiłków. Ambitni przedsiębiorcy nie mogą pozwolić sobie na godziny spędzone w kuchni, jednak dzięki niezwykłej ofercie Hotelu Radisson Blu Kraków, mogą oni poczuć domową atmosferę i na moment zapomnieć o trudach codzienności.