V MISTRZOSTWA POLSKI W POTRAWACH I KAWIORZE Z JESIOTRA

Czterogwiazdkowy Hotel Atut w Licheniu Starym już po raz piąty będzie gościć uczestników mistrzostw Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra. Tegoroczna edycja konkursu odbędzie się 9 marca w ramach Weekendu Kulinarnego. Impreza ma charakter cykliczny, a po raz pierwszy odbyła się w 2015 r.

baner-int_JURORZYEWAKurt2019

W skład tegorocznego jury weszli m.in. Kurt Scheller, Jerzy Pasikowski oraz jeden z pomysłodawców wydarzenia, Adam Dmyterko. W Hotelu Atut nie zabraknie także najpiękniejszej damy polskiej kuchni, Ewy Wachowicz, która obejmie funkcję przewodniczącej jury VIP.

Mistrzostwa Polski w potrawach i kawiorze z jesiotra to całodniowa rywalizacja dwuosobowych i wyselekcjonowanych zespołów przygotowujących królewskie potrawy z jesiotrem w roli głównej. Piąta edycja wydarzenia po raz drugi z rzędu będzie częścią Kulinarnego Pucharu Polski. Jest to renomowany konkurs, cieszący się uznaniem wśród profesjonalnych kucharzy.
 
Uczestnicy tegorocznego konkursu:
Hotel Blue Diamond Active SPA- Nowa Wieś
Hotel HP Park -Poznań
Hotel Lubicz – Ustka
Filharmonia Smaku – Łódź
Restauracja Cucina – Poznań
Restauracja Decompresja – Hotel SPA Dr Irena Eris – Polanica Zdrój
Restauracja L’entre Villes – Sopot
Restauracja Zdrojowa – Opatówek
Restauracja Amarylis – Kraków
Grand Hotel Rzeszów
Restauracja „Pod Jesiotrem” Zdziersk koło Łabiszyna
Campo Modern Grill – Wrocław
 
Nasz konkurs na stałe wpisał się w kalendarz branży kulinarnej w Polsce. Każdego roku poprzeczka jest zawieszona bardzo wysoko, a dwuosobowe zespoły prezentują najwyższy, krajowy poziom. Nie jest tajemnicą, że okolice Konina słyną z łowisk jesiotra, dlatego uczestnicy będą mieć za zadanie przygotować wykwintne potrawy na bazie tej królewskiej ryby. Zależy nam szczególnie na promocji lokalnych przysmaków, a gwarancją zarówno jakości, jak i dobrej zabawy będzie bardzo mocny skład tegorocznego jury – powiedziała Agata Vollenhoven, dyrektor marketingu Hotelu Atut****.
 
Jesiotr jest lokalnym specjałem Hotelu Atut oraz symbolem wspaniałego smaku w restauracji Yesiotr. Smaku mistrzostwom dodadzą wykwintne potrawy do degustacji, a całość zwieńczy uroczysta gala na ok. 180 osób, po której nastąpi wieczorna część programu w eleganckim stylu. Współorganizatorem wydarzenia jest producent kawioru, Kaiser Caviar Malossol.
 
53845840_2177612768982781_2900855572104478720_n