VI Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych

W dniach 17-18 lipca odbył się w Ogrodach Hortulus Spectabilis  VI Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych pod hasłem: Ziołowe kwiaty – magiczne przyprawy. Kwiaty i zioła zagościły na talerzach, w kosmetykach, w kompozycjach florystycznych, a nawet w częściach garderoby. Wydarzenie odwiedziło liczne grono fanów zdrowego stylu życia, miłośników gastronomii, ogrodnictwa oraz turyści.

W tym roku dla gości festiwalu gotowali - Szef Kuchni Mariusz Siwak oraz Szef Kuchni Paweł Romankiewicz. W menu Szefa Mariusza pojawiła się zupa z kwiatami liliowca, sałatka kwiatowo-warzywna z winegretem szczypiorkowo-koperkowym oraz kasza kuskus z bukietem ziół, warzyw i bakaliami. Szef Paweł zaserwował nam m.in.: kwiatowy bigos z młodej kapusty, ziołowe risotto z szarpaną wieprzowiną oraz pajdę ze smalcem z soczewicy z kiszonymi liliowcami.

Kwiaty jadalne i zioła były głównym tematem prelekcji dr Małgorzaty Kalemby-Drożdż. Autorka książek o kwiatach jadalnych zaserwowała nam porządna dawkę wiedzy. Podczas dwóch dni festiwalu można było dowiedzieć się podstaw – które kwiaty są jadalne i co z nich zrobić oraz ciekawostek - które kwiaty są najpopularniejsze w danych zakątkach świata.