VII Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych

Jak co roku, zgodnie z tematem przewodnim Festiwalu w Ogrodach Spectabilis zaprezentowany zostanie nowy ogród - Rezydencja Ogrodowa. Ogród ten zajmuje powierzchnię 500 m2 i składa się z dwóch ogrodowych przestrzeni: część sypialna z olbrzymim łożem, w którym to zamiast pościeli rośnie kobierzec jadalnych kwiatów.

Festiwal to wydarzenie łączące świat kuchni ze światem ogrodów. Weekend Festiwalowy jak zwykle będzie obfitował w pokazy, prelekcje i wykłady.

Zagoszczą i nas specjaliści w swoich dziedzinach. Między innymi eksperci od hodowli i pielęgnacji roślin, którzy opowiedzą o tym, jak uprawiać kwiaty jadalne. Możecie również liczyć na porady ogrodnicze. Specjaliści z firmy Legutko rozwieją Wasze ogrodnicze wątpliwości i odpowiedzą na Wasze wszystkie pytania.

Plenerowe prelekcje poprowadzi dr hab. Agnieszka Krzemińska – kierownik Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dr Agnieszka Krzemińska jest międzynarodowym sędzią florystyki, swoją wiedzą uświetni również pokazy florystyczne. Tematyka florystyki kulinarnej będzie towarzyszyła nam podczas całego festiwalu w dekoracjach stołów czy talerzy. Dodatkowo dla pasjonatów i miłośników florystyki przygotujemy warsztaty z plecenia wianków.

Nie zabraknie również mistrzów Carvingu oraz kucharzy na pokazach live cooking!

192790980_3000747006918430_6321096771701917263_n

Te oraz wiele innych atrakcji i inspiracji, czekać będzie na uczestników VII Kulinarnego Festiwalu Kwiatów Jadalnych.

16-17 lipca Ogrody Hortulus Spectabilis w Dobrzycy  w godzinach 11.00 – 17.00