W sobotę ruszają restauracje.

Gastronomia po ponad półrocznym zamknięciu zaczynie się otwierać w sobotę – od ogródków. Musimy jednak liczyć się z tym że ceny restauracyjnych dań mogą pójść w górę zwłaszcza w miejscowościach turystycznych w sezonie letnim.

Gastronomia należy do najmocniej dotkniętych skutkami pandemii branż. W związku z tym branża apeluje, żeby restauracje mogły zaprosić gości do środka wcześniej niż od 29 maja. Od soboty będą mogły bowiem przyjmować tylko w ogródkach.

Cały czas branża walczy o obniżenie stawki VAT do 5 proc. na wszystkie usługi gastronomiczne oraz obniżkę stawek ZUS o 50 proc. dla wszystkich zamkniętych przez lockdown.

Na dzisiejszej konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski poinformowali o drobnych zmianach w harmonogramie znoszenia obostrzeń.

Zgodnie z nowym harmonogramem przyjmowanie gości wewnątrz lokali gastronomicznych będzie mogło nastąpić dzień wcześniej czyli 28 maja, a nie jak wcześniej zakładano 29 maja. Oczywiście wszystko z zachowaniem reżimu sanitarnego czyli przy maksymalnym obłożeniu 50 proc. oraz z zachowaniem dystansu pomiędzy stolikami (zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m ? chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika).