Wiosenne menu w restauracji Amber Room

Restauracja Amber Room znajduje się w Pałacu Sobańskich przy jednej z najbardziej prestiżowych ulicamber_wiosna2013_przegrzebki-5 Warszawy – Alejach Ujazdowskich. Pałac pozostaje miejsce ustronnym i dystyngowanym – idealnym dla spragnionych niepowtarzalnej atmosfery i cienia drzew pobliskiego parku.

Amber Room oferuje kuchnię łączącą trendy kulinarne z polską tradycją. Szef kuchni, Robert Skubisz, przygotował nowe, wiosenne menu, w którym wykorzystuje sezonowe produkty pochodzące z ekologicznych upraw specjalnie wyselekcjonowanych dla restauracji.

W nowej karcie znalazły się interesujące przystawki, np. łosoś gravlax w burakach z blinami ziemniaczanymi, tradycyjne nóżki wieprzowe w galarecie oraz pieczona grasica z ragout grzybowym.

amber_wiosna2013_losos_garvalux-5 Dla miłośników zup w nowym menu zaproponowano  – krem z karczochów jeruzalemskich, zupa cebulowa z grzanką i serem Gouda Przemkowska, a także rosół z kaczki z domowym makaronem.

Dania główne to między innymi filet z dorady z risotto szafranowym, a osoby, które wolą potrawy mięsne, mogą wybierać spośród combra jagnięcego w towarzystwie purée z brokułów lub piersi z kaczki z purée dyniowym z imbirem. Wyśmienita beza włoska z pomarańczą, sorbetem z passiflory i prażonymi płatkami migdałów oraz pudding waniliowy z whiskey, wiśniami i cannelloni czekoladowo-śmietankowym to wyśmienite wiosenne słodkości.

Poza sezonowym menu á la carte, szef kuchni poleca swoje specjały w siedmiodaniowym menu degustacyjnym, menu zasiadanym lub bufetowym. Powodzeniem wśród Gości cieszy się także serwowany od poniedziałku do piątku biznes lunch (przystawka, danie główne i deser) w cenie 79zł od osoby. W soboty i niedziele Amber Room zaprasza na specjalne menu weekendowe.