Wodna Wieża z przyszłością

Wodna Wieża Restauracja Wodna Wieża z Pszczyny wygrała konkurs RESTAURACJA Z PRZYSZŁOŚCIĄ zorganizowany przez redakcję pisma biznesu gastronomicznego Restauracja. Wszyscy jurorzy docenili jej pomysłowe i nietypowe wnętrze, sposób promocji, pomysł na kuchnię.

Konkurs miał na celu przedstawić ciekawe rozwiązania architektoniczne, oryginalne pomysły na menu, niebanalny serwis i kontakt z gościem. Promować miał również, inicjatywy wyróżniające restauracje na rynku lokalnym i krajowym. Do pierwszego konkursu zgłosiło się 38 restauracji z całej Polski. Zostały ocenione przez dziesięciu ekspertów, którzy od lat zajmują się gastronomią. Każdy z jurorów mógł ocenić dziesięć lokali. Faworytowi przyznać dziesięć punktów, a ostatniemu na swojej liście punkt jeden.

Restauracja Wodna Wieża otrzymała w sumie 83 punkty. I jest jedyną restauracją ocenioną przez wszystkichCrème brûlée, sałatka z cytrusów 1 głosujących. Jako że brała udział dodatkowo w konkursie w kategoriach: restauracja w budynku zabytkowym i obiekt w mieście, została w tych kategoriach wyróżniona. Wojciech Kania odkupił zrujnowaną wieżę ciśnień i zaprojektował restaurację w duchu wiktoriańskiej epoki silników parowych widzianej z perspektywy współczesności. W Wodnej Wieży prócz restauracji znajduje się pub i sala bankietowa. Wszystko w nietypowym miejscu jak na taki projekt, czyli w niewielkiej Pszczynie. Tym samym sprawiając, że jest to kolejny powód, aby zjechać z trasy do tego niewielkiego, acz historycznego i pięknego miasta położonego na Górnym Śląsku.

Drugie miejsce w konkursie przypadło MARAKESH CAFÉ – 56 punktów a trzecie zajęła RESTAURACJA HOTELU POZIOM 511 – 41 punktów.