Wręczenie plakiet przewodnika Michelin 2020

18 grudnia w Olivia Business Centre odbyło się wręczenie Plakiet Przewodnika Michelin 2020 Main Cities of Europe. Tegoroczna gala była wyjątkowa, ponieważ odbyła się w formie transmisji online.

Polskie wskazania i wyróżnienia zostały ogłoszone 19 czerwca 2020 roku, a teraz nadszedł czas wręczenia odznaczeń. Plakiety Przewodnika Michelin to dekoracyjne elementy zaprojektowane i wykonane przez Michelin, które pozwolą klientom zidentyfikować restauracje wyróżnione w Przewodniku Michelin 2019 Main Cities of Europe. Plakiety są potwierdzeniem przynależności do "rodziny Michelin" - grona restauracji na świecie, wyróżnionych w czerwonym przewodniku.

Słowa wsparcia dla polskiego środowiska gastronomicznego skierował Tommy Maussin, wice prezydent, global director przewodnika Michelin: Drodzy szefowie, Droga społeczności gastronomiczna. Ograniczenia w przemieszczaniu się powodują, że nie mogę być z Wami na miejscu, jednak jest nam niezmiernie miło, że w ten zdigitalizowany sposób możemy świętować wspólnie z Wami i pogratulować aż 37 restauracjom tegorocznych wyróżnień. Wszyscy mierzymy się z bezprecedensowymi wyzwaniami, ale wszyscy jesteśmy pod wrażeniem odwagi i wytrwałości, jaką prezentujecie. Nawet jeżeli 2020 rok był trudny, to Wasza pasja i talent zrobiła niesamowite wrażenie na naszych inspektorach. Z 30 edycjami na całym świecie i 15 tyś. restauracjami, przewodnik Michelin tworzy wyjątkową społeczność szefów kuchni i zespołów restauracji, która czymś w rodzaju wielkiej rodziny i czekamy na moment, kiedy będziemy mogli wszystkich Was ponownie zobaczyć. Trzymajcie się zdrowo i przyjmijcie życzenia Dobrych Świąt Bożego Narodzenia.

Za 2020 rok wyróżnienia zostały wręczone szefom kuchni i restauratorom w trzech kategoriach: sztućce Michelin, Bib Gourmand oraz Gwiazdki Michelin.

1 komplet sztućców otrzymały:

Restauracje z Warszawy: Robert Trzópek, Restauracja Bez Gwiazdek, Piotr Popiński i Restauracja Eliksir z szefem kuchni Michałem Szcześniakiem; Grzegorz Zięba, restauracja Kieliszki na Próżnej; Piotr Wójcik, Koneser Grill; Dariusz Baranski, restauracja Warszawska; Piotr Ziętara z restauracji Winosfera.

Restauracje z Krakowa: Dmitry Poleszuk szef restauracji Bianca; Edward Gorzkowicz z Enoteca Pergamin; Monika Turaszewicz, restauracja Farina; Wołodia Selepryma, szef restauracji Hana Sushi; Daniel Myśliwiec, Agata Sikora z restauracji Charakter; Małgorzata Fluder z restauracji Kogel Mogel; Tomasz Leśniak z restauracji Nota Resto; Przemysław Bilski, Pod Nosem; Dariusz Mańkowski, Restauracja Szara; Renata Targosz, restauracja Zakładka.

2 komplety sztućców otrzymali:

Restauracje z Warszawy: Rab­ie Abed Alsalam, restauracja Concept 13; Jan Winiarski, restauracja Dyletanci; Beniat Alonzo, szef kuchni Europejski Grill; Andrzej Rudnicki, restauracja Mokotowska 69; Jacek Grochowina, restauracja Nolita; Bartosz Szymczak, restauracja Rozbrat 20.

Restauracje z Krakowa: Grzegorz Fica, Artur Bień, restauracja Albertina; Grzegorz Bucki, restauracja Amarylis; Miłosz Grabowski, restauracja Pod Różą; Krzysztof Żurek, restauracja Trzy Rybki; Kinga Dyląg, restauracja Szara;

3 komplety sztućców: Marcin Filipkiewicz z restauracji Copernicus w Krakowie.

4 komplety sztućców: Anna Andrzejczak, restauracja Amber Room w Warszawie.

Bib Gourmand otrzymały restauracje:

Warszawa: Katarzyna Błońska, Tomasz Cudowski, restauracja Ale Wino; Iwan Sokolik, restauracja Warszawska; Marek Burakowski, Butchery & Wine; Dariusz Barański, restauracja Szóstka.

Kraków: Robert Koczwara, restauracja Fiorentina; Adrian Pycia, bistro Zazi.

Gwiazdki Michelin za rok 2020 zostały wręczone dwóm restauracjom.

W Warszawie laur otrzymał Wojciech Modest Amaro i restauracja Atelier Amaro oraz w Krakowie: Przemysław Klima, restauracja Bottigliera 1881.

Gratulujemy wszystkim wyróżnionym!